top of page

Merhaba, ben Utku.

Kadıköy'de yaşıyorum. Evimde çöp kovam yok. Ekolojik besleniyor, zehirsiz temizleniyor, temiz giyiniyorum. 

 

Alternatif gıda ağları gönüllü ve türeticilerindenim. Yerel/atalık tohumdan, zehirsiz, mevsiminde, adil gıda için çalışıyorum. Sıfır Çöp Platformunun ilk hayal edenlerindenim. Temiz Giysi elçisiyim. Ekolojik çiftlikleri ve ekolojik üretim yapan üreticileri ziyaret ediyor, bir süre misafirleri oluyorum.  Blog, Instagram, TikTok, Youtube ve Spotify hesaplarında kentli bir tüketici olarak deneyimlerimi içerik üreterek paylaşıyorum.

10 yıl Oracle ve SAP partneri yazılım danışmanlık firmalarının satış ve pazarlama departmanlarında çalıştıktan sonra, hayal ortağımla birlikte Ekolojik Dönüşüm'ü kurduk. Sürdürülebilir projeler üretiyor, kurumlara eğitimler veriyoruz. Ülkemizin ilk ambalajsız dükkanı Atıksız Yaşam Dükkanını Kadıköy Belediyesi'yle açtık.

Sosyal ve yeşil girişim olan Ekolojik Dönüşüm'de sürdürülebilir ve günlük ürünler tasarlıyor ve Ekolojik Dönüşüm Dükkanında paylaşıyoruz. Ülkemizin ilk çelik pipetini, pipet fırçasını, kumaş kahve filtresini, çay kesesini, gıda bonesini, dil temizleyicisini ve çokça ürününü ürettik. Pipet fırçasını atık keçi kılından, yün lifi atık yünden, şimşir tarağı atık şimşirden, boynuz tarağı atık boynuzdan üretiyoruz. İstiyoruz ki atık çöp olmasın; nitelikli bir ürüne dönüşsün. Kurumlara sürdürülebilir projeler üretiyor ve eğitimler veriyoruz. 

 

Geleneksel Anadolu zanaatlarını ve zanaatkarlarını seviyorum. El nakışı, ebru, çini, seramik yapıyorum. Fırça ve kalem kullanmayı seviyorum. Metal, ahşap, kumaş gibi farklı ham maddeler hakkında bilgi sahibiyim. Usta ve zanaatkarları geziyorum. Sohbet ediyor, ürününü anlamaya çalışıyorum.

 

Fena olmayan bir tiyatro seyircisiyim. Tiyatro seyirciliğini İBBŞT'den öğrenmeye başladım, alternatif tiyatrolarda pekiştiriyorum. Alternatif tiyatroların güzel işler yaptığı bu dönemde tiyatro seyircisi olduğum için kendimi çok şanslı görüyorum. Seyirciyi sahnede karşılayan oyunlara ve bir oyunu defalarca kez seyredip kusurun kusursuzluğunu görmeye bayılıyorum.

Fanusist'te plastik sanatlar,  tiyatro, sinema, kitap hakkında yazılar yazıyor, Youtube podcast ve Spotify'de bir önceki hafta okuduklarımızı, seyrettiklerimizi, keşfettiklerimizi paylaşıyoruz, Youtube kanalında vlogluyoruz. 

Yemek yemek için yaşıyorum. Renkli, çeşitli ve yerel besleniyorum. Yediklerimizin bizimle yaşadığını, bu sayede yaşamaya devam ettiklerini düşünüyorum.

Yüksek sesle kitap okumayı çok seviyorum. Bazen kendi yazdıklarımı okuyorum. En sevdiğim yazar Yusuf Atılgan. En sevdiğim dizi Şaşıfelek Çıkmazı. Bakış açım: yerel yaşa, küresel düşün. 

Kadıköycü ve Salihliciyim. 

Sevgiler,
Utku Yılmaz

www.utkuyilmaz.net

bottom of page