top of page

Zehirsiz ağız bakımı

Temiz bir beden, temiz bir ağızla başlar. Ağız bakımı için zehirsiz, temiz içerikli, plastiksiz ürünler kullanarak, özen göstererek, rutin haline getirerek sağlıklı bir beden sağlayabiliriz. Üşenmeden uyguladığım yöntemleri ve kullandığım ürünleri sizinle paylaştım. Buyrun:


Yağ çekme:

Sabah uyanır uyanmaz, hiçbir şey yiyip içmeden, hatta yataktan kalkmadan ağzıma bir yemek kaşığı susam yağı ya da düşük asitli zeytinyağını alıyorum. 20 dakika kadar ağzımda döndürüp tükürüyorum. Gece boyunca ağzımda biriken toksinlerden kurtuluyorum.

Yağ çekme, diş beyazlatıyor, ağız kokusunun azaltıyor, diş eti çekilmesi engelliyor, bağırsakları çalıştırıyor. Benim için zor gecelerin sabahların ayılmayı sağlıyor, diş taşı oluşumunu azalttı.

Önerim; başlangıçta bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 5 dakika kadar yaparak alışmanız, alıştıkça miktarı ve süreyi artırmanız.

Yağ çekme hakkında daha önce bir yazı yazmıştım. Okumanızı öneririm.


Hâlâ su içmedim.


Dil temizliği:

Yağ çekme işleminden sonra dilimin üstünde kalan toksinlerden kurtulmak için dilimi sıyırıyorum. Bakır dil temizleyici kullanıyorum. Yağ çekme işlemini yapmasam da dil temizlemeyi muhakkak yapıyorum.

Piyasada plastik dil temizleyicileri de var. Plastik bakteri tutacağı için 3-4 ayda bir değiştirmeniz gerekiyor. Önerim başlangıçta çelik kaşıkla dilinizi sıyırmanız, baktınız alıştınız, sevdiniz kendinize çelik ya da bakır dil temizleyici almanız.

Dil fırçaları da var, ben kullanamadım; ama belki siz kullanabilirsiniz. Diş fırçanızda dil fırçası da olabilir, varsa hemen onunla başlayın.

Yağ çekme ve dil temizliği sırası değişebilir.

Dil temizleme hakkında daha önce bir yazı yazmıştım. Okumanızı öneririm.


Hâlâ su içmedim.


Diş fırçalama:

Sürdürülebilir bir alternatif olarak plastik diş fırçalarındansa bambu diş fırçasını kullanıyorum. Dişimi 10 dakika kadar fırçalıyorum, bu durumda bazen diş macunu kullanmıyorum da.

Rutin olarak yağ çekme ve uzun diş fırçalama sayesinde diş taşı oluşumum azaldı. Zahmetli görünebilir; ancak epey etkili bir yöntem.

Diş macunu kullanmıyor değilim; gün içerisinde dişimi her fırçaladığımda macun kullanmıyorum. Sevdiğim diş macunları var tabii:

Hâlâ su içmedim.


Diş ipi:

Diş ipi diş temizliği için çok önemli; ama ben naylon ip kullanmak istemediğim için bırakmıştım. Bıraktığım dönemde epey zorlandım. Ülkemizde satılanlar içime sinmedi. Zaten yerel değiller, ham maddelerinden de emin olamadım. Karantinadan önce birkaç farklı marka almıştım. (Yurt dışına gidebildiğimiz dönemler, ahh) Onları kullanıyorum. Umarım yerelde bir ürün çıkar.


Hâlâ su içmedim.


Ağız çalkalama / Gargara:

Gargara olarak, şu sıralar mersin hidrolatı kullanıyorum. Mersin hidrolayı nedir diyecek olursanız, yabani mersinin yaprağının hidrolatı, hidrosolü, öz suyu. Sevdiğim üreticilerin gargaraları da var, zaman zaman kullandığım.


Artık su içebilirim.


Ekolojik Dönüşüm'ün Zehirsiz Ağız Bakımı ürünleri için tıklayın.

Sevgiler,

Utku

Comments


bottom of page