top of page

Yağlı kağıt yerine ne kullanılabilir?

Tepsi kağıdı, pişirme kağıdı, fırın kağıdı da dediğimiz yağlı kağıt, tıpkı karton bardak gibi sadece yağ ve kağıttan oluşmayabiliyor. Yağlı kağıtlar, genelde otoimmün hastalıklara neden olan bir silikonla kaplı oluyorlar ve klor dioksit ile beyazlatılıyor. Bu nedenle tehlikeli olabiliyorlar. Farklı ham maddelerden oluştuğu için geri dönüşümü mümkün olmadığı gibi, tek kullanımlık kültürsüzlüğünü de besliyor.

Peki yağlı kağıt kullanmak yerine yerine ne yapabiliriz?

  • Tepsiyi yıkayabiliriz.

Evet, yıkayabiliriz. (: Biraz zahmetli, hele ki kolayını görünce, haklısınız; ama yağlı kağıt kullanmaktan iyidir.

  • Silikon fırın matı kullanabiliriz.

Ben kolaycılıkta Dünya markası olduğum için tepsiye yapışma ihtimalini sevmiyorum. Tepsiyi temizlemek benim için zor. Silikon fırın matı kolaylıkla, hatta sadece sıcak suyla temizleniyor, yeniden yeniden kullanılıyor.


Silikon zararlı mı?

Silikon, camın da ham maddesi olan silisyum kumundan yapılıyor. İçine kullanım yerine göre başka maddeler de ekleniyor. Örneğin tıbbi silikon farklı, sıcaklığa dayanıklı silikon farklı şekilde üretiliyor. En çok aldığım sorulardan birisi: Silikon plastik değil mi? Hayır, silikon petrokimya türevi bir plastik değil. Güvenle kullanabilirsiniz.


(3 yıl sonra edit)

Yazıyı yazdığımda bir süredir silikon fırın matı kullanıyordum, epey memnundum. Kendimce tek sorun yerli üretim olmasıydı. Bir kez alınan ve uzun yıllar kullanılan bir ürün olduğu için uzaklardan gelmesini kabul ettim. Ekolojik Dönüşüm'e silikon fırın matı eklemek istediğimizde epey araştırma yaptık. Ülkemizde üretilen bir tanesini bulduk. Beğendik de. Silikon konusunda farklı ürünler için çalıştık ve epey bilgi sahibi olduk. Çok güzel bir ham madde, plastik yerine bir seçenek hakkınız varsa, silikonu öneririm.


Ekolojik Dönüşüm'den silikon fırın matı almak için tıklayın.

Utku,

Sevgiler,Kommentarer


bottom of page