top of page

Temizlik sirkesi nasıl yapılır?

Limon kabukları çöp değil.


Limon kabukları şahaneler. Bulaşık makinesi kokusu, çay, turşu, şekerleme ve her şey oluyor. Benim en çok yaptığım şey temizlik sirkesi, hem pratik, hem kullanışlı.

Lavabonun yanında duran cam kavanozun içine limon kabuklarını atıyorum o kadar.


Temizlik sirkesi nasıl yapılır?

Limonu kullanmadan önce kabuklarını da yıkayıp kendi kendine kurumaya bırakıyorum. Eğer hemen kullanmayacaksam, buzdolabında rafta bekletiyorum ki sineklenme veya çürüme olmuyor. Kuruyabiliyor; ama kuruması sirke olmasına engel değil.

Limon kabuğu temizlik sirkesi
Limon kabuklarından sirke

İhtiyaç listesi:

  • Temiz bir cam kavanoz

  • Yıkanmış ve kurumuş limon kabukları

  • İçme suyu

  • Sirke (herhangi bir sirke olur)

  • Cam karıştırıcı

  • Pamuklu kavanoz bonesi

Temiz bir cam kavanoza limon kabuklarını koyuyorum. Üzerine kavanozun ağzından birkaç cm az içme suyu ekliyorum. Fermantasyonu hızlandırmak için herhangi bir sirke ekliyorum. Cam karıştırıcı ile karıştırıyorum (Plastik bakteri tutar, ahşabın çatlakları temiz kalmayabilir; en iyisi cam.) Ağzını ince pamuklu bone ile kapatıyorum ve karanlık bir dolaba koyuyorum.

Limon kabukları aşağıya inene kadar her gün karıştırıyorum.

Kabuklar aşağıya inip rengi değiştirince (temizlik sirkesi için iki hafta yeter) süzüyorum. Sirkeyi koyu renkli bir şişeye, limon kabuklarını komposta gönderiyorum.

Limon yerine, mandalina, greyfurt, portakalla da yapıyorum.

Limon
Tarım zehirsiz limonlar

İyi bir gıda aldığınızda onun tamamını kullanmak istiyorsunuz, neden komposttan önce iyi bir sirke olmasınlar ki! Limon kabuklarının çöpe gidip metan gazı üreterek iklim krizine değil, önce sirke sonra kompost gübresine dönüşerek iklim adaletine destek vermesini istiyorum.


Ekolojik Dönüşüm'den kavanoz bonesi ve cam pipet almak için buyrun.


Sevgiler,

Utku

Comments


bottom of page