top of page

Plastiksiz Temmuz nedir?

Plastiksiz Temmuz 2011’de bir grup Avusturalyalı yurttaş ve inisiyatifin “Neden bu kadar plastik kullanıyoruz ki?” diyerek başlattığı, 2 yılda tüm Dünya’yı saran, bizim ülkemize de ulaşan bir sivil kampanya. 


Plastiksiz derken, özellikle günlük hayatta kullandığımız tek kullanımlık petrokimya türevi plastik olduğunu hatırlatayım. 


Plastikler her yerde. Hızlı tüketimin bir sonucu ve bir taraftan da besleyicisi olan tek kullanımlık plastiklere, Dünya’nın en derin çukuru olan Mariana Çukuru’nda bile rastlıyoruz artık. 


Plastikler söylenildiği gibi yok olmuyor, yüzyıllarca mikroplastiklerine ayrılarak gezegende kalıyor. Büyük parçalar halinde canlıların bedenlerinde kalıyor, midelerine doldurarak yemek yemelerini, uçmalarını engelliyor, bu da hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor. İçindeki toksik maddeler ise uzun vadede hayvanlara, bitkilere, toprağa suya zarar veriyor.

 

Biz insanlar da tehlike altındayız. Öyle ki, anne sütünde, ceninde mikroplastiğe rastlandı. 

“Plastik bize ne zarar verir ki?” derseniz şu zamana kadar yapılan çalışmalar, plastiğin kanserojen etkisinin yanı sıra hormon bozucu etkiye sahip olduğunu gösterdi. Bence daha da kötüsü, bugün kullandığımız plastiklerin çalışması yapıldığında iş işten geçmiş olacak. BPA’yı hatırlatayım: BPAlı biberon ve suluk kullanan bebek ve çocuklar büyüdükten sonra, BPA’nın zararları oratay çıktı.

 

Tek kullanımlık plastikleri tümüyle hayatımızdan çıkarmamızın zor olduğunu biliyorum, en azından sıcak ve zamana maruz kalanları eleyebiliriz. Karton kahve bardağı, poşet çay, pet şişe tam da bu nedenle üzerine ilk düşünmemiz gerekenler gibi geliyor bana. Bu listeye çok da ihtiyacımız olmayanları da etkiyorum: plastik pipet, ıslak mendil gibi. Çok kolayca bırakılabilecekler de var: streç film, regl pedleri. 


En iyisi kendi deneyiminize göre bir başlangıç yapmanız olacaktır. 

Sevgiler,

Utku

Comments


bottom of page