top of page

Plastik diş fırçası yerine ne kullanılabilir?

Her yıl 5 milyar diş fırçası üretiliyor ve maalesef hemen hemen hepsi gezegende kalıyor.

Diş hekimlerinin önerisine göre 3-4 ayda bir diş fırçamızı değiştirmemiz gerekiyor. Yani hepimiz yılda en az 3 diş fırçasını çöpe gönderiyoruz.

Yazıyı yazmadan önce, en yakın markete girip diş fırçalarının plastiklerinin ne olduğuna baktım. Bir kısmının PETE olduğunu görünce çok şaşırdım. PETE, temizliği mümkün olmayan bakteri üreten bir plastik. Bu bakımdan diş fırçasında oldukça tehlikeli. Diş fırçaları farklı tipte plastiklerden oluştuğu için (sapları ve kılları) tam olarak geri dönüştürülemeyen ürünler kategorisine giriyor. Geri dönüştürülebilse bile, geri dönüşüm oranı epey düşük, geri dönüşüm maliyetli bir sistem, nihayetinde düşük kalite bir ürün elde ediliyor.


Yerine ne kullanılabilir?

  • Bambu diş fırçası

En çok karşımıza çıkan alternatif diş fırçaları. Su ve tarım zehri istemeden üretilmesi bakımından sürdürülebilir bir ham madde olan bambudan olması itibariyle kolay erişebiliyoruz. Bambu diş fırçalarının iki olumsuz tarafı var: Naylon kılları ve yerli üretim olmaması.

Naylon kılları geri dönüşüm oranı epey az; ancak içimi rahatlatan plastik kısmının az olması.

  • Değiştirilebilir uçlu diş fırçası

Her zaman her ürün için; en sürdürülebilir ürün: elimizdeki. Eğer elinizde ucu değiştirilebilir bir diş fırçası varsa, hiç de başka bir diş fırçasına ihtiyacınız yok.

  • Misvak diş fırçası (2 yıl sonra edit)

Misvak uçlu diş fırçalarını görmüşsünüzdür. Naylon kıllara alternatif misvak uç, iyi bir alternatif sunuyor. Kılları plastik değil değil; ancak hiç plastiksiz değil. Kıl ve fırçayı birleştiren kısım plastik. Misvak ile diş temizlemekse hiç kolay değil. Ben alışamadım, epey sert geldi. Belki siz seversiniz.


Diş fırçasını nadiren alınan bir ürün olarak poşete, pet şişeye göre daha kolay uyum sağlanacak bir ürün olarak görüyorum. İlk alışverişinizde başka bir diş fırçası alıp plastik diş fırçasından kurtulabilirsiniz.


Ekolojik Dönüşüm'den bambu diş fırçası için tıklayın. Zehirsiz Ağız Bakımı fikirlerini incelemek için buraya bakabilirsiniz.


Sevgiler,Comments


bottom of page