top of page

Patlıcan Kabuğu Cipsi Nasıl Yapılır?

Patlıcan Kabukları Çöp Değil

Evimde bir çöp kovası olmaması şaşırtıcı bir durum haklısınız. "Peki nasıl oluyor da çöp kovasız bir ev oluyor?" sorusuyla epey karşılaşıyorum. Cevabım çok net "Atmıyorum, yiyorum." Şaka yapmıyorum, meyvelerin nitelikli ve besleyici yerleri olan kabuklarını çöpe atarak hem besin değerlerinden oluyoruz, hem çöpe neden oluyoruz. 

Patlıcan kabuğu cipsi nasıl yapılır?
Patlıcan kabuğu cipsi nasıl yapılır?

Meyve kabuklarını çöpe attığınızdan itibaren o artık organik atık değil; çöp. 

Kompost ise kentli hayatta zor olduğunu düşündüğüm bir başka madde. Tıpkı geri dönüşüm gibi en son çare yapılması gerektiğini düşünüyorum. Evimde bokashi ve solucan kompostları olmasına rağmen, kompost hala son çarelerimden.

Patlıcan kabuğu cipsi nasıl yapılır?

Patlıcanların yıkayın. Kabuğunu soyun. Patlıcanı yiyin. (: Kabuğunu kızgın yağa atıp kızartın. Kızarınca çıkarın. Bu kadar. (:


Patlıcan kabuğu cipsi nasıl yapılır?
Patlıcan kabuğu cipsi nasıl yapılır?

Çıkarır çıkarmaz tuz ve baharat dökerseniz, çok daha lezzetli olur. Yanında kuru kırmızı biber, kuru nane ve tuz eklediğiniz yoğurtla çok seveceksiniz.  Üşenmedim, patlıcanı tarttım; toplam 142 gram gelen bir patlıcanın 30 gramı kabuk. Beşte birinden fazla nitelikli gıdayı sadece patlıcan yerken israf ediyoruz. Üstelik kolaycı bir tarifle, lezzetli bir yemek yapmak varken.

Sevgiler, Utku @kentteekolojikhayat


Tüm çöpsüz mutfak tarifleri için tıklayın.

1 comentario


İyide sağlikli bir yeme işle mi değil kii masumane gibi anlatiyorsunuz ama kızariyor yağ çekiyor bol bol kolestrolü yükselmeye yarar :)

Me gusta
bottom of page