top of page

Para Ödemeden Değiştirebileceğiniz 10 Sıfır Çöp Alışkanlığı

Yok ekolojik temizleyici, çelik termos derken, her ne kadar tüketicilikten vazgeçelim desek de, yeni birtakım şeyler aldığımız da kesin. Ben çöp çıkarmak istemiyorum; ama para vermek de istemiyorum, nereden başlasam, diyorsanız: Para ödemeden hemen, şu dakika, şimdi değiştirebileceğiniz Sıfır Çöp alışkanlıkları yazmak istedim.


Para Ödemeden Değiştirebileceğiniz 10 Sıfır Çöp Alışkanlığı

  • 1) Çanta / torba taşımak

Plastik poşet almamanın, dolayısıyla üretilmesini engellemenin Sıfır Çöp için öncelik olduğu kesin. Etkinlik, festival, şenliklerden kalan bez çantalardan birini çantanızda taşımanız, tahmin ettiğinizden büyük bir Sıfır Çöp adımı olacak.

  • 2) Eve yemek sipariş verildiğinde plastik kaşık, çatalı iade etmek

Bu da en az çanta kadar şahane bir başlangıç. Evinizde çelik çatallarınız var. Tuzluğunuz var, karabiberiniz var. Geleni iade edin ya da hiç istemediğinizi söyleyin.

  • 3) Islak mendil kullanmamak yerine elleri yıkamak

Gülün, gülün siz. Suyu sabunu unuttuk. Pis ıslak mendillere kaldık. 

  • 4) Pipet kullanmamak

İsteyip istemediğinizi bile sormadan pipeti veren çalışana "Pipet istemiyorum." denilebilir. Deneyin.

  • 5) Takaslara katılmak ya da kendi küçük takasınızı düzenlemek

Özellikle İstanbul'da bolca takas pazarları var artık. Artık giymeyeceğinizi düşündüğünüz temiz kıyafetlerinizi götürüyorsunuz, aynı değerdeki kıyafetlerle takas edebiliyorsunuz. Bu pazarlara katılabilir ya da kendi arkadaşlarınızla takas yapabilirsiniz. Özellikle gece kıyafetlerini döndürdüğümüz bir arkadaş grubumuz var. Tavsiye ederim.

  • 6) Şişe taşımak

Gönül ister ki evinizde hafif bir paslanmaz çelik şişe olsun. Ancak yoksa da iyi bir başlangıç için, cam ya da plastik bir şişe de kullanabilirsiniz. 

  • 7) Bardak taşımak

Zincir kahvecilerden aldığınız kahve için yanınızda bardak taşımanız, içi plastik dışı karton olduğu için hiç geri dönüşmeyen kahve bardaklarını kullanmamanızı sağlayacak. Sürekli taşımak zor olacaksa da etkinliklere giderken bir bardak götürebilirsiniz. 

  • 8) Evdeki yağdan makyaj temizleyici yapmak

Yeni bir ürün satın almadan zaten evinizde olan yağı kullanarak makyaj temizleyici yapabilirsiniz. Ayrıca bu yağları, dudaklarınız, elleriniz, vücudunuz, saçlarınız için de kullanabilirsiniz ki hemen plastik üretmeyi bırakabilirsiniz. 

  • 9) Ambalajlı gıdaları bırakmak

Bir taşla birkaç kuş. Hiç para vermeyeceksiniz, GDOlu ürünleri hayatınızdan çıkararak daha sağlıklı olacaksınız. Ambalaj üretmeyeceksiniz ve dahası. Zor ama şahane madde.

  • 10) Deneme boylarına hayır demek

Bedava sirke baldan tatlıdır evet ama bir kullanımlık numuneden ürünü anlayamayacağınızı unutmayın. Deneme boylarına, promosyonlara, numunelere hayır demek, para vermeden değiştirebileceğiniz iyi bir Sıfır Çöp alışkanlığı.


Para vermeden, hemen, şu anda yapmaya başlayacağınız Sıfır Çöp alışkanlıkları aynı zamanda işin temeli.

Hadi, başlayalım.


İlham veren: Trash is for tossers

Comments


bottom of page