top of page

Metallerin Geri Dönüşümü

İngilizce’de recycle ve downcycle olarak geçen iki terimi, Tükçe'de sadece geri dönüşüm terimiyle kullandığımız için anlam karmaşası olabiliyor; ancak metallerin geri dönüşümü ile plastiklerin geri dönüşümü farklıdır.


Birçok plastik çeşidi geri dönüşemediği gibi, geri dönüşebilenler bir alt kalitede ürüne dönüşür, yani plastik downcycle oluyor.


Metaller içinse durum farklıdır. Her metal geri dönüşür, üstelik aynı kalitede ürüne ve sonsuz kez. Altın, gümüş, bakır gibi kıymeti hepimizin malumu metallerin dışında alüminyum, demir gibi metaller de sonsuz kez geri dönüşen yani recycle olan kıymetli ham maddelerdir.


Mama kapları, ton balığı kapları, içecek tenekeleri gibi birçok tek kullanımlık metal geri dönüşür. Bunların dışında artık işlevini yitirmiş alüminyum, çelik, demir kap, kaşık, çatal, kapak gibi ürünleri de geri dönüşüm kutusuna göndermek gerekir.


İçecek kapağı, eski anahtar, konserve kapağı gibi küçük metalleri ise konserve kutusu gibi büyük metallerin içine koyarak atabilir, kaybolmamalarını sağlayabiliriz.


Sudan geçirerek geri dönüşüm kutusuna atmamız yeterli. 🥫


Sevgiler,

Utku

Commentaires


bottom of page