top of page

Kintsugi nedir? Yerli kintsugi mümkün mü?

Fena olmayan bir tiyatro seyircisi olduğumu düşünüyorum. Aynı oyunu, aynı ekiple, aynı sahnede birden fazla kez seyretmeyi seviyorum. Bir oyunu birden fazla kez seyredince oyun esnasında çıkan hataları ayırt edebiliyorum. Ve bu anları çok seviyorum. Hatta diyebilirim ki, tiyatronun en sevdiğim yanı, hatalarının olması. En iyi oyuncu hata yapmayan değil, hatayı estetikle kapatan gibi geliyor. Şimdi, şu anda, #Evdekal 'ma günlerinde doya doya oyun seyredemiyorken, aklıma gelen ilk oyunlar hatalarını kapatan, saklayan değil; estetikle dolduran oyunlar. Özledim.

Kintsugi nedir, nasıl yapılır?
Kintsugi nedir, nasıl yapılır?

Kintsugi nedir?

"Kintsugi" bir Japon porselen yapıştırma ve süsleme tekniği. Denilene göre yüzyıllar önce Japon komutanın çok sevdiği vazosu kırılır, kırılan vazosu Çin'e gönderilir. Komutan, Çin'den geri gelen vazoyu beğenmez ve Japon zanaatkarlara vazosunu estetik şekilde tamir etmelerini söyler. Japon zanaatkarlar kırılan vazoyu altın tozuyla yapıştırır ve "kintsugi" böyle doğar. Kin, altın; tsugi, ise birleştirmek demek. Yani kintsugi altınla birleştirmek anlamına geliyor. Her ne kadar fiziksel ve teknik bir hikayesi olsa da kintsugi artık bir bakış açısı oluyor.


Wabi-Sabi nedir?

Kintsugi tekniğinin arkasında wabi-sabi felsefesi yatıyor. Wabi-sabi, kusurlu olanı kabul etmek, kusurlu olandan mutlu olmak, demek. Kusursuz güzellik değil de; kusurlu güzellik. Kusurun kusursuzluğu.

Kintsugi, kırılan porselenimizi altın tozuyla yapıştırmak olduğu gibi, yırtılan tişörtü yamalamak işidir; ama ne sıkıcı ve çirkin bir yamalamak işi, ne de yeni bir tişört alıp yamalamak. Üzerinde kokumuzu, anılarımızı, hikayemizi tutan güzel tişörtümüz, yaşamaya devam etmesi için güzel bir yamayı hak eder.

Kintsugide estetik var. Kintsugi bakış açısı, hayattan vazgeçmez; kusuru kabul eder, hatta üzerine gidip daha dikkat çekici hale getirir.

En nihayetinde kırılan tabağımız anılarımızın şahidi. Evrende hiçbir şey vardan yok olmaz, yoktan var olmaz. Anılarımız, seslerimiz, sözlerimiz kırılan tabağımızla evrende kalıyor.

Acaba bir gün kırışıklıklarımızı kırmızı boya ile boyayacak mıyız?


Kintsugi nasıl yapılır?

Kintsugi Japon'da olan urushi reçinesinin sıvı hali ve altın tozu ile yapılıyor. Günümüzde orijinal kintsugi malzemesi reçine hem pahalı, hem de kısıtlı olduğu için onun yerine petro kimya türevi epoksi ile yapılıyor.


Yerli kintsugi mümkün mü?

Evet. Cevabım evet. (:

Bir süredir arkadaşım Yasemin üzerinde çalışıyordu. Reçine olarak çam reçinesi kullandı, biraz bal mumu ekledi ve tabii ki altın tozu.

Hem güzel görünüyor, hem yerel türlerimiz, kolaylıkla bulunuyor.


Yerli kintsugi yapılışı videosu burada:Sevgiler,

Utku

Comments


bottom of page