top of page

Karpuz Kabuğu Turşusu Nasıl Yapılır?

Karpuz Kabukları Çöp Değil 

Yerel tohumdan, zehirsiz bir meyve tükettiğinizde hiçbir yerini atmak istemiyorsunuz. Bu sayede çöp çıkarmamız oluyorsunuz. 

Elime çok güzel bir karpuz geçti. Çekirdeklerini doğayla paylaşmak için ayırdım. Karpuzun kırmızı kısmını yedim. Geriye kabuğu kaldı. Peki karpuz kabuğunu çöpe mi attım? Hayır.


Karpuz kabuğu turşusu nasıl yapılır? 

Karpuzu yedikten sonra (: karpuzun yeşil kabuklarını soyacakla soydum. Karpuz kabuklarının yeşil kısmını solucanlar için küçük küçük, beyaz kısmını uzun uzun doğradım.

Karpuz kabuğundan turşu nasıl yapılır?
Karpuz kabuğundan turşu nasıl yapılır?

Temiz bir kavanoza beyaz kısımları sıkıca yerleştirdim. İçine karabiber tohumu, sarımsak, asma yaprağı, tuzlu su, reyhan yaprağı, lakto fermente turşu suyu ekledim. Asma yaprağı turşuyu sertleştirmesi için. Asma yaprağı yerine yeşil çay da olabilir.

Tuzlu su için, bir litre kaynar suya iki buçuk yemek kaşığı tuzu erittim ve soğuttum. Elimdeki lakto fermente turşu suyundan bir kavanoz turşu için bir yemek kaşığı ekledim. 

Kapağı kavanozun üstüne koydum. Bir gün boyunca gazın çıkması ile turşu taşacağı için kavanozu bir tabağa koydum. Ertesi gün fazla su çıkınca kapağı sıkıca kapattım. Dolaba kaldırdım. Bir hafta sonra turşum hazır oldu.

Asma yaprağı sayesinde kıtır kıtır bir turşum oldu.


Karpuz kabuğu çöp değil; lezzetli bir turşu.

Sevgiler, 

Utku 


Tüm çöpsüz mutfak tarifleri için tıklayın.

Comments


bottom of page