top of page

İnce ince maydanoz sapları

Maydanoz sapları çöp değil

Eğer iyi bir sebze alırsanız, kabuğunu, sapını değerlendirmek istiyorsunuz. Bunu sadece gıda israfını önlemek için değil; sebzenin kıymetli yerlerini tüketmek için de yapıyorsunuz.

Maydanozun yaprakları kadar kıymetli yeri, sapları. Saplarını neden atalım ki!

Maydanoz sapları çöp değil
Maydanoz sapları çöp mü?

Yeşilliklerin tam zamanı. Marul, maydanoz, dereotu, roka bolken soframa eklemeye çalışıyorum. Bu yeşilliklerin sadece yapraklarını değil; saplarını da kullanıyorum. İnce ince kıydığınızda salatanın tadını bozmuyor, hatta anlaşılmıyor.

Tam bu noktada hatırlatmam gereken bir şey var ki; tarım zehirleri üzerine ülkemizde yapılan bir çalışmada pazarda en çok yeşilliklerde tarım zehirleri kalıntısına rastlanmış. Eğer maydanozu herhangi bir yerden alıyorsanız, muhtemelen suni gübreler ve büyütücülerle sapları kalınlaştırılmış, lezzetsizleştirilmiştir. En iyisi, en başta tarım zehirsiz yeşillikler almak.

Maydanoz sapları çöp değil
Maydanoz sapları çöp değil

Maydanoz sapı suyu nasıl yapılır?

Maydanoz sapı suyu da yapabilirsiniz. Maydanoz çok iyi bir ödem sökücü. Bazen minik şişlikler hepimiz hissederiz. Bu durumlarda maydanoz saplarını kaynatıp içebilirsiniz. Düzenli içtiğinizde zayıflamanıza da yardımcı olur. Saplardaki lifleri kaybetmemek için kaynamış maydanoz saplarını blenderden geçirebilirsiniz. Ben çiğ haliyle blenderden geçirmeyi tercih ediyorum. Biraz limon suyu da çok güzel oluyor.


Sevgiler,

Utku


Tüm çöpsüz mutfak tarifleri için tıklayın.

Opmerkingen


bottom of page