top of page

Gezegeni Kurtaranlar

Kentli tüketiciye kolay ve uygulanabilir ekolojik çözümler sunan Ekolojik Dönüşüm, kentlilerin pratik olmadığını düşünerek kullanmaktan uzak durduğu ped ve kapları anlatarak daha fazla kişinin çok kullanımlık ve güvenli ped ve kapları kullanmasını sağlamayı hedefliyor.

Ekolojik Dönüşüm Kentli Tüketiciye Eşlik Ediyor

Türkiye’nin öncü sürdürülebilirlik markası Ekolojik Dönüşüm, kentli tüketicinin ekolojik hayat yolculuğuna eşlik etmeye devam ediyor. Tek kullanımlık ped ve tamponlara alternatif olarak önerdiği yıkanabilir ped ve adet kaplarını farklı kanallarla anlatarak daha fazla kişinin daha güvenli, sağlıklı ve sürdürülebilir ürünler kullanması konusunda destek oluyor.

Ekolojik Dönüşümcüler bu destekle ilk 22 ayda 100.000 adet ped ve tampona “Hayır” dedi. Bu sayede bedenleri için daha güvenli ve sağlıklı ürünler kullanan Ekolojik Dönüşümcüler, gezegeni de çöp dağları ve çöp adalarından kurtardı.

Ped ve Tamponların Bedenimize ve Gezegenimize Zararları

Regl olan bir birey ortalama hayatı boyunca 10.000 adet ped ve tampon kullanır. Bu miktar günlük ped kullanımıyla daha da artar. Ped ve tamponlar, bedenimize ve gezegenimize sentetik yapılarıyla zarar verir.

GDO’lu pamuk, plastik ve sentetik maddeler

Dünyanın en çok GDO’lu tarımla üretim yapılan dört tarım ürününden birisi olan pamuk, her ne kadar sürdürülebilir bir ürün görünse de organik sertifikalı olmadığında, yüksek sentetik gübre ve tarım zehirleri isteyen GDO’lu üretimle tehlikeli bir ürün haline gelir.

İçinde az miktarda pamuk olan tek kullanımlık ped ve tamponlar bedenimizin en hassas bölgelerinden birisi olan vajinamıza doğrudan temas eder. Pamuk haricinde bulunan petrokimya türevi plastikler, ağartıcılar, renklendiriciler ve sentetik esanslar ped ve tamponları bedenimiz için daha da tehlikeli hale getirir. İdrar yolları enfeksiyonu, mantar, hormonal bozuklukların bir kısmının ped ve tamponlardan kaynaklandığı araştırmalarca karşımıza çıkmaktadır.

Organik sertifikalı yıkanabilir pedler ve medikal silikondan sertifikalı adet kapları ile sağlıklı, güvenli, kişisel ve sürdürülebilir bir regl dönemi mümkün.

Çöp dağları ve çöp adaları

Tek kullanımlık ürünlerin üretilmesi, taşınması, imhası esnasında harcanan su ve karbon miktarı iklim krizine en çok neden olan unsurlardan. Ped ve tamponlar geri dönüştürülemez, ileri dönüştürülemez, kompost edilemez. Ülkemizde imha etme oranı yaklaşık %12. Geri kalan %88 gezegende yok olmayı bekler, çöp dağları ve çöp adalarına neden olur, yok olurken de mikroplastiklerini doğaya saçar.

Ekolojik Dönüşümcüler olarak, gezegeni sadece 22 ayda 100.000’den fazla ped ve tampon çöpünden kurtardık. Biz yaptık. Hep birlikte.

Not: Ekolojik Dönüşüm Dükkanında ilk ped/tampon satışı 2019 Mart ayında yapıldı. Hesaplama bir regl döneminde 10 adet ped veya tampon kullanılacağı varsayılarak yapıldı.


Sevgiler,

Ekolojik Dönüşüm adına Utku

bottom of page