top of page

"Doğmamış Bir Çocuktan Mektup"

24 Kasım 2012'de, yani bundan tam 10 yıl önce, Bangladeş'in Aşulya Eyaletinin Nischintapur köyünde Tazreen isim tekstil fabrikasında çıkan yangında ihmaller nedeniyle 119 işçi hayatını kaybetti. Bu yangın ve işçi ölümleri ne ilk ne de sondu. Ölenlerin arasında 18 yaşında beş aylık hamile Mimi de vardı. Thotkata isimli aktivist blogun sahibi ve Pathshala'nın öğretim görevlilerinden Saydia Gulrukh'un henüz doğmadan ölen bebeğin ağzından "Doğmamış Bir Çocuktan Mektup" işleri 17. İstanbul Bienali'nin dikkat çeken işlerindendi. Bienal kapsamında Barın Han'da sergilendi. Aşağıda birkaçını inceleyebileceğiniz mektuplar başbakana, yöneticilere, tekstil fabrikasının sahibine, tedarikçilere, alışveriş yapanlara, hatta okuyuculara. Sessizlik kalmanın da suçun bir parçası olduğu üzerinde duran mektupları incelemenizi öneririm.


Mektuplardan birkaçı:

Mektupların tamamını "Letter from an unborn child" yazılarından okuyabilirsiniz.


Clean Clothes Campaign'in Tazreen Yangını hakkındaki süreci ve sonrasını paylaştığı yazılarına linkten inceleyebilirsiniz.

Yangının ardından fabrika

Yeri gelmişken tekstil işçilerinin hak mücadelesine destek veren Clean Clothes Campaign ve Temiz Giysi Kampanyasının işlerini takip etmenizi ve destek vermenizi öneririm. Sessiz kalmayın.


24 Nisan 2013'te Bangladeş'te çöken Rana Plaza'nın altında kalan 1134 tekstil işçisinin ölümünün ardından Rana Plaza faciası olarak akıllara kazının atölyeden arta kalan yorgana tekstil işçilerinden birkaçının temsili fotoğrafları işlenmiş. Bu sayede bir taraftan hayatını kaybeden işçiler anılıyor, bir taraftan da mücadele geniş kesimler bilgilendiriliyor.


Rüya ve Gerçeklik

Yarın Black Friday. Tüm yıl beklenen indirim günü. Peki bu indirimin bedelini kim ödüyor? Bedelini biz ödemiyorsak, biri mutlaka ödüyordur. İhtiyaç dışı, değerinin altında bir alışveriş yapmadan bu mektupları hatırlayın.Sevgiler,

Utku

Comments


bottom of page