Sineklerden Korunma Yolları

Hayatımın ilk 29 yılında hiç sinek, sivri sinek, yakarcadan korunmama gerek kalmadı. Birkaç yazdır ne oldu bilmem, peşimden ayrılmaz oldular. Ekolojik hayatımda onları da öldürmek yerine bana gelmemelerine sağlamaya çalışıyorum. Ayrıca zehirlenmek de istemiyorum. Bu süreçte yaptığım, işe yarayan birkaç yöntemi yazmak isterim.

Sineklerden Korunma Yolları

Sineklerden Korunma Yolları
Sineklerden Korunma Yolları


Keskin Kokulu Taze Otlar

Mesela; fesleğen
Yaz geldi mi evin her yerine fesleğen koyuyorum. Keskin kokulu bitkilere gelmiyorlar, bilindiği gibi. Böylece görünüşü de kokusu da güzel fesleğenlerim oluyor.
*

Keskin Kokulu Kuru Otlar

Bu topraklarda yıllardır yapılan yöntemlere kulak vermek gerekiyor: Adaçayı, defne, fesleğen gibi otların kurusunu yakıyorum. 
Yanan kuru kahve de çok işe yarıyor, bilhassa arılara. Kışın içtiğimiz kahveyi kurutup kavanozluyoruz, ki yazın kullanılmış kahveyi yakıyoruz. 
*

Limon Yağı

Kuzenim hamileyken doktoru ona sineklerden korunmak limon yağı önermişti. İçme suyuna limon yağı ekliyorum, vücuduma doğrudan sürüyorum. Sinekler için yeterli oluyor.
*

Okuduklarıma Eklediğim En İyisi

Limon yağı sinekleri uzaklaştırıyor, ancak sivri sinekler ve yakarcalara pek işlemiyor. Biraz daha ileri gitmek gerekiyor:
Bir bardak suya taze biberiye, nane ve fesleğeni koyup özünün çıkmasını bekliyorum. Mesela geceden yapıp, sabah limon ve çay ayağı yağı ekliyorum. 
Acil bir durumum varsa (mesela yola çıkacağım): bir bardak sıcak suya, kuru biberiye, nane, fesleğeni atıp demliyorum. Soğumaya bırakıyorum, soğuyunca limon yağı ve çay ayağı yağı ekliyorum.
Cam şişeye koyuyorum, bilhassa dirsek ve bileklerinize sürüyorum.
*

Olmadı, Limonun Kendisi

Yanımda hiçbir şey yokken yakalanmışsam, limonu kesip vücuduma sürüyorum. Bitlenmedim henüz.
*
Bu tarifler genelde işe yarıyor. Neden genelde dedim, çiftliklerde yabani sinekler için daha keskin bir çare bulmak gerekebilir. Bulana kadar sıklıkla kullanmakta yarar var. 

Yaz, sineklere rağmen güzel. 
Canım yaz.

Burada paylaş:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kentte Ekolojik Hayat. Designed by OddThemes