Kısa kısa

Zehirsiz Kişisel Bakım

Reklam ve pazarlama o kadar ışıltılı ki, o kırışık önleyici kremi sürdüğünüzde zaten genç görünen orta yaşlı o manken gibi olacağımızı sanıyoruz. Ya da saç boyasında kahverengi tonlarından kendimize en uygun tonu değil, üstündeki fotoğrafın en iyisi olduğu kahverengi tonunu alıyoruz. 
İşimize yaramayan bir sürü krem, losyon, yağ, temizleyici alıyoruz ve yarım yamalak kullanıyoruz. Aynı işlevde iki ürün de kullanıyoruz çokça. Kullanım süresini takip etmiyoruz, geçtiğinde cildimizi daha da bozuyoruz. Çoğunlukla da bitirmeden atıyoruz.
Zehirli olması, çöp üretmesi, içeriğine hakim olamamamız, hayvanların denek olarak kullanılması, çok yer kaplaması ve pahalı olması da cabası.
Ekolojik hayata geçtiğimden bu yana, yaptığım, bir süredir kullandığım ve memnun kaldığım, zaman zaman yazdığım ürünlerin üzerinden geçmek istedim:

Makyaj temizleyici

Ekolojik kişisel bakım ürünlerinin en kolaylarından biri makyaj temizleyici. Zeytinyağı ana malzeme. Seyreltmek için içme suyu, lavanta suyu ya da benim favorim gül suyu. Daha önce yazmıştım:
Zeytinyağını parmaklarıma biraz alıyorum, üzerine gül suyu sıkıyorum. Göz makyajımdan başlayarak yüzümü temizliyorum. 

Zeytinyağı için iyi bir üretici bulmak önemli. Bu konuda organik pazarlara gidebileceğiniz gibi, tüketim kooperatiflerin veya gıda topluluklarına dahil olmanızı öneririm. Ben ailemin zeytinyağını  kullanıyorum. 
Zeytinyağı o kadar etkili ki, göz makyaj temizleyici - yüz makyajı diye ayırmama gerek kalmıyor. Cildimi tamamen temizliyor. 
*

Cilt temizliği

Cilt temizliği için sabunu tek geçerim. Öyle hemen sabun kurutuyor demeyin. Kullandığınız sabunun içeriğinin temiz olduğundan emin olun, tehlikeli kimyasallardan olmadığını bilin. Bir de cildinize uygun sabunu bulun yeterli. 
Ben bir süredir keçi sütlü & ballı sabun kullanıyorum. Kuru cildime çok iyi geldi. 

Cilt toniği

Cilt toniği de makyaj temizleyicisi yapmak gibi. Elma sirkesi, mersin hidrolatı (öz suyu), gül hidrolatı, lavanta hidrolatı gibi cildinize uygun ürünü bulun yeterli. Elma sirkesini direkt kullanmak istemezseniz, hidrolatlardan biriyle seyreltebilirsiniz. Ben favorim mersin hidrolatı. Ayrıca gül hidrolatı da kullanıyorum. 
Ekolojik cilt toniği
Ekolojik cilt toniği
Elma sirkesi için markete gitmeyin. Market sirkeleri fermente olmuyor, onlar için sirkeye benzer sıvılar diyelim. 
*

Krem deodorant

Evde yaptığım en eski bakım ürünlerden biri deodorant. Nişasta, çay ağacı yağı, Hindistan cevizi yağı ve karbonat ile kolayca yapıyorum ve uzun süre kullanıyorum. İçine biraz limon yağı ekliyorum ki güzel bir koku veriyor, rengi açıyor. Küçük bir kavanoza koyup yanımda da taşıyorum. 

Şampuan yerine sabun

Tüm listedeki geçişlerin en zoru hiç şüphesiz şampuandan sabuna geçmek oldu. Hem kuru saçlarımdan hem de köpüren şampuanlara alışıklığımdan oldukça zorlandım. Bir süre sonra her şeye olduğu gibi buna da alıştım. 
Zeytinyağı sabunu
Zeytinyağı sabunu
Deniz Baykal'ın saçlarının sırrı defne sabunu diye hatırlıyorum. (: Zeytinyağı sabunu daha kolay bulunduğu için, daha çok kullanıyorum. Siz saçınıza uygun sabunu ve dahi üreticiyi bulun.
Sabuna geçme sürecimi şurada anlattım. 
*

Saç yumuşatıcı / açısı

Tonik olarak da kullanılabilen elma sirkesi saçlarımı yıkadıktan sonra uçlarına sürüp birkaç dakika bekletip durularken de çok işe yarardı. Saçlarımı hem açıyor, kolay taranmasını sağlıyor; hem de parlatıyor. Saç kremini böylelikle bıraktım. Elma sirkesini bazen kendim de yapıyorum. 
*

Vücut temizliği

Cildimi kurutması bir yana, plastik mikro parçacıkları, ambalajı ve hayvanların denek olarak kullanılması edeniyle duş jelini bırakalı çok oldu. Zeytinyağı sabunu yapan çok yerel üretici olması da kullanmamda beni motive ediyor. 
*

Maske / peeling

Kahve nefis bir peeling ve maske malzemesi. Türk kahvesini içtikten sonra kalan telveyi temiz cildime fırça ile sürüp kuruyana kadar bekletiyorum. Yaklaşık 15 dakikada kuruyor. Akabinde ovalayarak iyice temizliyorum. Kahve cildime çok iyi temizlediği gibi, yağı da kuru cildime çok iyi geliyor. Haftada bir yapmak bana yetiyor.
Kahve telvesi
Kahve telvesi
*

Peeling için kahveyle birlikte en sevdiğim yöntem deniz tuzu ve limon karışımı. Kullanım öncesi hazırlıyorum. Peeling yapıp temizliyorum. Çok işe yarıyor. 

Deniz tuzu-limon
Deniz tuzu ve limon
*

Ev yapımı dudak nemlendiricisi 

Dudak nemlendiricisi olarak kendi kakaolu dudak nemlendiricimi yapıyorum. Kakao, bal mumu, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağından yapılan nemlendiriciyi yapması çok kolay, çok uzun süre kullanılıyor. 

Güneş koruyucu

Yaz-kış evden çıkarken mutlaka güneş koruyucu kullanıyorum. Yağları fark edene kadar ambalajlı ürün kullanıyordum. Hala yüksek faktörlü koruyucu kullanmam gerektiğinde ambalajlı kullansam da yağlar bana fazla fazla yetiyor. Şahane kokusu ve inceliği de cabası.
Daha detaylı yazı için buraya: 
Güneşten zehirsiz korunma
*

Güneş sonrası yağı

Sarı kantaron çiçeği yağının sakinleştirici ve soğutucu etkisi o kadar güçlü ki, daha iyi bir güneş sonrası (after sun) ürünü tanımıyorum. Bu yıl güneşin altında fazla kalıp alerji olduğumda gece beni sarı kantaron çiçeği yağı kurtarmıştı. Çiçeği kolayca bulunuyor, zeytinyağından iki ay bekletiyoruz, sonra kullanıyoruz. 
Güneşten zehirsiz korunma
*

Saç bakım yağı

Önceden kullandığım onarıcı bakım yağı yerine hardal tohumu yağı kullanmaya başladım. Saçlarımı yıkadıktan uçlarına ellerimle yediriyorum. Oldukça memnunum. Yerelde üretilmesi de kullanmak için başka bir motivasyonum.
*

Diş macunu

Zor geçişlerden biri de diş macunu oldu. Diş macunu yerine karbonat kullanımı sıklıkla karşıma çıksa da diş minesi verdiği zarardan dolayı kullanmadım. Onun yerine doğal içerikli diş macunlarından kullanıyorum. 
*
Tek tek avantajlarının yanında, toplamda fiyatlarını da karşılaştırmak istedim. Eskiden kullandığım markaların ürünlerinin şimdiki fiyatlarına baktım. Bir yıllık kullanımıma göre karşılaştırdım.Tüketici hayatımda
Ekolojik hayatımda
Makyaj temizleyici
           75
20
Göz makyaj temizleyici
440
0
Cilt toniği
480
25
Yüz temizleyici
40
20
Maske
75
0
Peeling
40
10
Saç bakım yağı
80
15
Deodorant
10
10
Güneş koruyucu
100
50
Güneş sonrası koruyucu
50
10
Şampuan
35
10
Saç kremi
40
10
Duş jeli
60
10
Dudak nemlendirici
10
0
El nemlendirici
200
50
Cilt nemlendirici
100
10
Diş macunu 45 60

Yıllık toplam fiyat
1.880 TL
310 TL


Aslında gerekli gereksiz aldığım tüm ürünleri eklersem tüketici hayatımın listesi daha da kabarır. 

Tüketici hayatımda sadece kişisel bakım için yılda 43 adet plastik ambalaj üretiyordum, şu anda 1 adet. Ayrıca 17 adet ürün için hayvan deneyine neden oluyordum, şu anda 0 (sıfır). 
Ekolojik hayata geçişimin asıl nedeni ev yapımı ürünlerin fiyatlarının düşük olması değil yani. Kullandığım tüm ürünler doğal olduğu için pahalı olduğunu bile söyleyebilirim. Ekolojik bir ürünün pahalı olduğunun farkındayım, ama ekolojik hayat pahalı değil. 
Asıl neden, ne yediğimizi bilirken, ne sürdüğümüzü de bilmek, kendimiz ve çevremiz için daha sağlıklı, daha temiz, daha adil bir hayat.
Sevgiler, ferahlıklar,
Utku,
@kentteekolojikhayat

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.