Zehirsiz Kişisel Bakım

Reklam ve pazarlama o kadar ışıltılı ki, o kırışık önleyici kremi sürdüğünüzde zaten genç görünen orta yaşlı o manken gibi olacağımızı sanıyoruz. Ya da saç boyasında kahverengi tonlarından kendimize en uygun tonu değil, üstündeki fotoğrafın en iyisi olduğu kahverengi tonunu alıyoruz. 
İşimize yaramayan bir sürü krem, losyon, yağ, temizleyici alıyoruz ve yarım yamalak kullanıyoruz. Aynı işlevde iki ürün de kullanıyoruz çokça. Kullanım süresini takip etmiyoruz, geçtiğinde cildimizi daha da bozuyoruz. Çoğunlukla da bitirmeden atıyoruz.
Zehirli olması, çöp üretmesi, içeriğin hakim olamamamız, hayvanların denek olarak kullanılması, çok yer kaplaması ve pahalı olması da cabası.
Ekolojik hayata geçtiğimden bu yana, yaptığım, bir süredir kullandığım ve memnun kaldığım, zaman zaman yazdığım ürünlerin üzerinden geçmek istedim:


Ev yapımı makyaj temizleyici

Ekolojik kişisel bakım ürünlerinin en kolaylarından biri makyaj temizleyici. Zeytinyağı ana malzeme. Seyreltmek için içme suyu, lavanta suyu ya da benim favorim gül suyu. Daha önce yazmıştım:
Zeytinyağı için iyi bir üretici bulmak önemli. Bu konuda organik pazarlara gidebileceğiniz gibi, tüketim kooperatiflerin veya gıda topluluklarına dahil olmanızı öneririm. Ben ailemin zeytinyağını  kullanıyorum. 
Zeytinyağı o kadar etkili ki, göz makyaj temizleyici - yüz makyajı diye ayırmama gerek kalmıyor. Cildimi tamamen temizliyor. 
*

Ev yapımı cilt toniği

Cilt toniği de makyaj temizleyicisi yapmak gibi. Tonikte ana malzeme ise elma sirkesi. Elma sirkesi ile su, gül suyu ve lavanta suyu kullanabilirsiniz.
Cilt toniği nasıl yapılır?
Ekolojik cilt toniği
Ekolojik cilt toniği
Elma sirkesi için markete gitmeyin. Market sirkeleri fermente olmuyor, onlar için sirkeye benzer sıvılar diyelim. 
*

Ev yapımı deodorant

Evde yaptığım en eski bakım ürünlerden biri deodorant. Nişasta, çay ağacı yağı, Hindistan cevizi yağı ve karbonat ile kolayca yapıyorum ve uzun süre kullanıyorum. İçine biraz limon yağı ekliyorum ki güzel bir koku veriyor, rengi açıyor. Küçük bir kavanoza koyup yanımda da taşıyorum. 

Şampuan yerine defne ya da zeytinyağı sabunu

Tüm listedeki geçişlerin en zoru hiç şüphesiz şampuandan sabuna geçmek oldu. Hem kuru saçlarımdan hem de köpüren şampuanlara alışıklığımdan oldukça zorlandım. Bir süre sonra her şeye olduğu gibi buna da alıştım. 
Zeytinyağı sabunu
Zeytinyağı sabunu
Deniz Baykal'ın saçlarının sırrı defne sabunu diye hatırlıyorum. (: Zeytinyağı sabunu daha kolay bulunduğu için, daha çok kullanıyorum.
*

Saç kremi yerine elma sirkesi

Tonik olarak da kullanılabilen elma sirkesi-su karışımını saçlarımı yıkadıktan sonra uçlarına sürüp birkaç dakika bekletip duruluyorum. Saçlarımı hem açıyor, kolay taranmasını sağlıyor; hem de parlatıyor. Elma sirkesini bazen kendim de yapıyorum. 
*

Duş jeli yerine zeytinyağı sabunu

Cildimi kurutması bir yana, plastik mikro parçacıkları, ambalajı ve hayvanların denek olarak kullanılması edeniyle duş jelini bırakalı çok oldu. Zeytinyağı sabunu yapan çok yerel üretici olması da kullanmamda beni motive ediyor. 
*

Yüz temizleyici yerine lavanta sabunu

Lavanta sabunu
Lavanta sabunu
Cildim yağlı olmamasına rağmen zaman zaman çıkan sivilcelere de çok iyi geliyor. Cildi çok temizliyor, çok güzel de bir kokusu var. 
*

Maske olarak kahve telvesi

Kahve nefis bir peeling ve maske malzemesi. Türk kahvesini içtikten sonra kalan telveyi temiz cildime fırça ile sürüp kuruyana kadar bekletiyorum. Yaklaşık 15 dakikada kuruyor. Akabinde ovalayarak iyice temizliyorum. Kahve cildime çok iyi temizlediği gibi, yağı da kuru cildime çok iyi geliyor. Haftada bir yapmak bana yetiyor.
Kahve telvesi
Kahve telvesi
*

Peeling olarak deniz tuzu

Peeling için kahveyle birlikte en sevdiğim yöntem deniz tuzu ve limon karışımı. Kullanım öncesi hazırlıyorum. Peeling yapıp temizliyorum. Çok işe yarıyor. 
Deniz tuzu-limon
Deniz tuzu ve limon
*

Ev yapımı dudak nemlendiricisi 

Dudak nemlendiricisi olarak kendi kakaolu dudak nemlendiricimi yapıyorum. Kakao, bal mumu, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağından yapılan nemlendiriciyi yapması çok kolay, çok uzun süre kullanılıyor. 

Güneş koruyucu olarak Hindistan cevizi yağı

Yaz-kış evden çıkarken mutlaka güneş koruyucu kullanıyorum. Hindistan cevizini fark edene kadar ambalajlı ürün kullanıyordum. Hala yüksek faktörlü koruyucu kullanmam gerektiğinde ambalajlı kullansam da Hindistan cevizi bana fazla fazla yetiyor. Şahane kokusu ve inceliği de cabası.
*

Güneş sonrası yağı olarak sarı kantaron çiçeği yağı

Sarı kantaron çiçeği yağının sakinleştirici ve soğutucu etkisi o kadar güçlü ki, daha iyi bir güneş sonrası (after sun) ürünü tanımıyorum. Bu yıl güneşin altında fazla kalıp alerji olduğumda gece beni sarı kantaron çiçeği yağı kurtarmıştı. Çiçeği kolayca bulunuyor, zeytinyağından iki ay bekletiyoruz, sonra kullanıyoruz. 
*

Cilt nemlendiricisi olarak sarı kantaron çiçeği yağı

Sadece tatilde değil, her zaman, gündüzleri Hindistan cevizi yağı kullanırken, akşamları da sarı kantaron çiçeği yağı kullanıyorum. Her yaz kendi yağımızı kendimiz yapıyoruz. Sarı kantaron çiçeği yağı lekeleri de gideriyor. 
*

Saç bakım yağı olarak hardal yağı

Önceden kullandığım onarıcı bakım yağı yerine hardal tohumu yağı kullanmaya başladım. Saçlarımı yıkadıktan uçlarına ellerimle yediriyorum. Oldukça memnunum. Yerelde üretilmesi de kullanmak için başka bir motivasyonum.
*

Diş macunu

Zor geçişlerden biri de diş macunu oldu. Diş macunu yerine karbonat kullanımı sıklıkla karşıma çıksa da diş minesi verdiği zarardan dolayı kullanmadım. Onun yerine bioçözünür ambalajlı, cruelty free ve doğal içerikli diş macunlarından kullanıyorum. 
*
Tek tek avantajlarının yanında, toplamda fiyatlarını da karşılaştırmak istedim. Eskiden kullandığım markaların ürünlerinin şimdiki fiyatlarına baktım. Bir yıllık kullanımıma göre karşılaştırdım.Tüketici hayatımda
Ekolojik hayatımda
Makyaj temizleyici
           75
20
Göz makyaj temizleyici
440
0
Cilt toniği
480
25
Yüz temizleyici
40
20
Maske
75
0
Peeling
40
10
Saç bakım yağı
80
15
Deodorant
10
10
Güneş koruyucu
100
50
Güneş sonrası koruyucu
50
10
Şampuan
35
10
Saç kremi
40
10
Duş jeli
60
10
Dudak nemlendirici
10
0
El nemlendirici
200
50
Cilt nemlendirici
100
10
Diş macunu 45 60

Yıllık toplam fiyat
1.880 TL
310 TL


Aslında gerekli gereksiz aldığım tüm ürünleri eklersem tüketici hayatımın listesi daha da kabarır. 

Tüketici hayatımda sadece kişisel bakım için yılda 43 adet plastik ambalaj üretiyordum, şu anda 1 adet. Ayrıca 17 adet ürün için hayvan deneyine neden oluyordum, şu anda 0 (sıfır). 
Ekolojik hayata geçişimin asıl nedeni ev yapımı ürünlerin fiyatlarının düşük olması değil yani. Kullandığım tüm ürünler doğal olduğu için pahalı olduğunu bile söyleyebilirim. Ekolojik bir ürünün pahalı olduğunun farkındayım, ama ekolojik hayat pahalı değil. 
Asıl neden, ne yediğimizi bilirken, ne sürdüğümüzü de bilmek, kendimiz ve çevremiz için daha sağlıklı, daha temiz, daha adil bir hayat.
Sevgiler, ferahlıklar,
Utku,
@kentteekolojikhayat

Burada paylaş:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kentte Ekolojik Hayat. Designed by OddThemes