Kısa kısa

Sıfır Çöp Adım #7: Pet Şişeden Kurtul

Bu adımı çok önce yazmış olmam gerektiğinin farkındayım. Bütün gün birden fazla çantayla İstanbul'un kötü kaldırımlarında topuklu ayakkabı ile giderken içi su dolu bir cam şişeyi, en azından Sıfır Çöp'e yeni başlayan biri için, sürekli taşımanın zor olduğunun da farkındayım. 
Sıfır Çöp adımları listemden en büyük beklentim gerçekçi olması. Bu nedenledir ki, çözümlerin yerel olduğunu özellikle vurgulamaya çalışıyorum. Olabildiğince kolay adımlarla başlamak önemli.
Ancak artık, yaz da geliyorken, sırası geldi. 

Sıfır Çöp Adım #7: Pet Şişeden Kurtul

Cam ve çelik matara
Cam ve çelik matara
Baharın gelmesiyle herkes elinde pet şişeye dolaşmaya başladı. Pet dediğimiz plastik, PET ya da PETE (Polyethylene terephthalate) olarak ambalajlarda görünür. Gıda ile temas etmesi zararlı değildir; ancak mikroplastikleri bırakır ve yeteri kadar temizlenmediği için tekrar kullanıma uygun değildir. Yapılması gereken, kullanıldıktan sonra geri dönüşüme gönderilmesidir. Geri dönüştürülmesi en kolay plastiklerdendir. Ancak kullanım ve geri dönüşüm sürecinde mikroplastikler vücudumuzu ve çevreyi zehirler.
Geri dönüşmediğinde de 450 yıl doğada çözünmeyi bekler; bu esnada toprağı ve suyu zehirler. 

Yerine ne kullanılabilir?


  • Evde ve ofiste cam şişe, dayanıklılık ve hafiflik bakımında çelik matara kullanabiliriz. 

Çelik matara
Benim canım mataram
Plastiğe tamamen karşı olduğum için nispeten güvenli plastikleri dahi kullanmıyorum. BPA'nın vücuda zararı herkesçe malum artık. BPA'dan kurtulsak, testleri tamamlanana kadar, başka bir maddeyle mutlaka karşı karşıya geleceğiz. 

Biz komşudan bir bardak su istemeyi ne zaman bıraktık ya? ):

Utku
@kentteekolojikhayat

Sıfır Çöp Adımlarının hepsine bakmak için buraya lütfen.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.