Kısa kısa

Zehirsiz Ürün / Non-Toxic Product Nedir?

Zehirsiz Temizlik / Non-Toxic Cleaing Nedir?

Zehirsiz Temizlik, son 30 yıldır hayatımıza giren ve yüksek bir ivme ile her geçen gün daha da artan 55 binin üzerinde zehirli kimyasala karşı bir çabalayan akım olan "Non-toxic cleaning" ve "chemical free cleaning" terimlerinin Türkçeleştirilmiş adıdır. Bu akım kimyasallara karşı verilen bir mücadele değil; zararlı, zehirli veya tehlikeli diyebileceğimiz kimyasallara karşıdır.
Zehirsiz ürün nedir
Zehirsiz ürün nedir
Bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, şampuan, yüzey temizleyiciler, diş macunu ve dahası birçok üründe bulunan fenol, klor, vs gibi kimyasal maddeler hafif ve ağır hasarlar verirler. Bu hasarların bir kısmı kısa vadede karşılaştığımız hasarlar olmakla birlikte, vücutta birikerek uzun vadeli hasarlar da verir. Üstelik, son yıllarda üretilen sentetik kimyasalların ne gibi bir hasar bırakacağı / bıraktığı henüz bilinmemekle birlikte, tahminler oldukça iç karartıcıdır. 
Temizliğin nedeni olan arınma, zehirli temizleyicilerle yapılırsa, zararlı ve yararlı  ayırmaksızın bakterilere zarar verir. Bağışıklık sağlayan yararlı bakterilerin yok edilmesi, vücudun hastalıklara karşı mücadele etmesini engeller. Astım, bronşit, hormonal hastalıkla, egzama, migren, vs hastalıkların nedenlerinden olduğuna dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.
Zehirsiz temizlik yalnızca evimiz ve bizim için değil; toprak, su, hava için de önemlidir. Temizlik sonrası, zehirli kimyasallı atık, giderden denize akar. Bu zehirli kimyasallı atıklar, denizdeki canlıları doğrudan zehirler. Toprak, hava ve suyun zehirlenmesi, tüm canlıları tehdit eder. 
Deterjanlardan duş jellerine kadar her türlü temizleyicide bulunan mikro tanecik plastik parçacıklar (minik mavi toplar) yine giderden denize ulaşır. Deniz canlılarında birikmesi ile önce deniz canlılarına, sonra tüketen tüm canlılara zarar verir.

Zehirsiz ürün, ev temizliğinden kişisel temizliğe kadar tüm zararsız ürünler için kullanılır. 

Kaynakça:

"Aşırı hijyenin bir başka boyutu, astım ve alerji sendromu" - Dr. Yavuz Dizdar

"Zehirli maddeler kullanmadan evde temizlik" - Buğday Derneği

"Plastik mikro tanecikler nelerdir ve neden yasaklanmalılar?" - Greenpeace 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.