Sıfır Çöp Adım #10: Streç Filmden Kurtul

Plastik poşet yaklaşık 12 dakika olan ömrünü, çarkın dişlilerini bozduğu için geri dönüşmeyen, doğada çözünmeyi 1.000 yıl bekleyerek geçiriyor, bildiğiniz gibi. (Bilmiyorsanız, burada
Streç film de tıpkı plastik poşet gibi, geri dönüşmüyor, doğada çözünmeyi bekliyor, beklerken de bol bol zehirliyor. 
Sadece toprağa ve suya değil; sarılırken  ve ambalajlanırken gıdaya geçen maddeler nedeniyle bize de zarar veriyor. Streç filmlerdeki maddeler ve gıdadaki etkileri konusunda Bülent Şık'ın yazısını incelemenizi öneririm. 

Sıfır Çöp Adım #10: Streç Filmden Kurtul

Streç filmi tabağı kapatmak için kullanıyorsanız, en iyi alternatif kapaklı camlar. Evdeki tüm kapları cam alternatifleri ile değiştirdim. Dayanıklı, şık, sağlıklı. 
Peki, tostumuzu sarmayalım mı? diye düşünürken, global bloggerlerin kullandığı bir ürünü gördüm. Ham maddeleri yerelde varken, henüz kimsenin üretip satmadığını görünce evde kapanıp aylarca ağladım. Ham maddelerin evde olması nedeniyle birkaç denemeden sonra doğru kumaşı ve yağı buldum. Kendi bal mumlu kumaşımı (bees wax food wrap) yaptım. 
Sandviç ya da birkaç zeytin, kuru domates, peynir için bal mumlu kumaşımı kullanıyorum. Birkaç boy hazırladım. Bu kumaşları, dönüşte boş kapaklı kase taşımamak için kullanmaya başladım. 
Kendi kumaşımı yapmama rağmen "Pratik bir alternatifi olmalı, keşke yerelde de nitelikli bir ürün olsa" ağlamalarım sürerken, bingo! Artık hazır ürünler var. 
İstediğiniz gibi şekil aldığı için evde kapların ağzını kapatmak için uygun bir ürün olmasının yanında, işiniz bittiğinde katlandığı ve hafif olduğu için çantaya da çok uygun. 
  • Bal mumu doğal bir malzeme olduğu için gıdanızı sarmaktan korkmayın. 
  • Sadece suyla bile temizlenir, temizleyici de kullanabilirsiniz. 
  • Çok sıcakla temas ettirmeyin. Bal mumu erir. 
  • Uzun süre kullanabilirsiniz. Doğal ham maddelerden yapıldığı için ürünleri attığınızda içiniz rahat olsun.
Oh, mis gibi yerel ürün,
Utku
@kentteekolojikhayat

Burada paylaş:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kentte Ekolojik Hayat. Designed by OddThemes