Cilt toniği nasıl yapılır?

Elma sirkesi kullanmak, zararlı kimyasallardan uzak bir hayat tercihimde bana çok yardımcı oldu. Kokusuz, zehirsiz, çok iyi bir temizleyici ve parlatıcı. PC camımdan saçıma kadar her yerde kullanıyorum. Aynı etki cildimde de yaşanıyor. Bu nedenle zaman içinde kullandığım üç alternatif cilt toniğini paylaşmak istedim. 
Elma sirkesi derken, elbette fermente olmuş ve ekolojik yöntemlerle yapılmış gerçek elma sirkesinden bahsediyorum. Markette satılan endüstriyel sirkeler buna dahil değil. 

Cilt Toniği Nasıl Yapılır?

Fermente Mutfağım sirkesi ile tonik
Fermente Mutfağım sirkesi ile tonik

Malzemeler:

  • Fermente elma sirkesi
  • İçme suyu, gül suyu veya lavanta suyu
  • Cam şişe

En önemli başlangıç elma sirkesinin fermente sirke olması. Marketlerde satılanlar fermente olmayan sirkeler. Sirke yapamıyorsanız -ki zordur- güvendiğiniz bir yerden edinebilirsiniz.

Yalnızca içme suyu ile karıştırmak iyi cilt tonik için yeterli. Benim tercihim gül suyu ile. Gül suyu sayesinde güzel de kokuyor. Yağlı bir cildiniz varsa lavanta suyu da kullanabilirsiniz. 

Cilt toniği nasıl yapılır?

Elma sirkesi; içme suyu, gül suyu veya lavanta suyu ile aynı oranda karıştırılır ve cam şişeye konulur. 
Ekolojik cilt toniği
Ekolojik cilt toniği

Birkaç not: 

  • Lavanta yetiştirmesi ve bakımı diğerlerine göre kolay bir bitki. Ekoturizm oluşturduğu için de artık çok kıymetli; ancak bu kadar popüler olması sahte ürünlere de neden olabiliyor. 
  • Plastik yerine cam şişe önermemin nedeni, plastik ambalajların bir kısmı tekrar kullanıma uygun değil, bir kısmı ise temizlendikçe suyu zehirletmeye devam ediyor. 

Peki fiyatı nedir?

Gül suyunun litresi 37,5 TL. Elma sirkesini litresi 40 TL. 1 Litre tonik ortalama 40 TL oluyor. Önceden kullandığım cilt toniğinin litresi 280 TL'ydi. 
*
Evde elma sirkesi de yapılır, gül suyu da yapılır. Yaparız bi' gün.
Utku
@kentteekolojikhayat

Burada paylaş:

Yorum Gönder

 
Copyright © Kentte Ekolojik Hayat. Designed by OddThemes