Kısa kısa

Sıfır Çöp Adım Çok: Mutfakta Doğal Ürünler

Hayatımdan plastiği çıkardığım süreçte doğal ve özellikle yerel ürünleri araştırmayı başladım. Araştırırken bol bol ağladım. Ham madde bolluğunun yanında, ürün yoksunluğu. Her zamanki Türkiye. 
Yerel ve globaldeki doğal alternatifler işte burada:

Mutfakta Doğal Ürünler

Sünger, fırça, lif
Sünger, fırça, lif

Sıfır Çöp Adım #6 Bulaşık Telinden Kurtul

  • Bulaşık teli yerine kabak lifi #1
Kabak lifi Anadolu'da yetişiyor, kentte kolay bulunuyor. Kullanılabilecek boyutta bir lif ortalama 1 liraya denk geliyor. İyi temizlediği ve yüzeyi çizmediği gibi, kullanım süresi dolup çöpe gittiğinde toprağı ve suyu kirletmiyor. Bulaşık teli fiyatı markette ortalama 3 lira iken, bu lif 1 lira.

Sıfır Çöp Adım #7 Bulaşık Süngerinden Kurtul

    • Bulaşık süngeri yerine doğal sünger #2
    Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemde kolayca bulabileceğiniz bir başka ürün de doğal sünger. Kullanılabilecek kadar kestiğim parça ortalama 1 liraya denk geldi. Kabak lifindeki, uygun fiyat, iyi temizleme, çizmeme ve toprağı zehirlememe güzelliği süngerde de var. Marketteki bulaşık süngerleri 2-3 lira.

    Sıfır Çöp Adım #8 Plastik Bulaşık Fırçasından Kurtul

      • Bulaşık fırçası yerine Hindistan cevizi lifli bulaşık fırçası #3
      Doğal ve yerel ürün güzelliğinden bahsederken burada tosluyorum maalesef. Lif, kıl, vs tarım veya hayvancılıkla Anadolu'da elde edilebilen ham madde iken, yerelde nitelikli bir ürün görmedim. Ben bu fırçayı 2 dolara almıştım, marketteki plastik fırçalar 8-10 lira. 

      Toparlıyorum:

      Mutfakta değiştirilebilecek başka nitelikli ürünleri de başka yazılarda yazarım. Bugünkü dadanıklığımızın sonuna geldik. 

      Hiç yorum yok:

      Blogger tarafından desteklenmektedir.