Kısa kısa

Sıfır Çöp Adım #10: Plastik Diş Fırçasından Kurtul

Evet, plastik poşetten kurtulduk. Karton bardak, çakmak, pamuklu çubuktan da kurtulduk. Sıra geldi, kullanmak hatta kısa bir süre kullanmak zorunda olduğumuz; en azından atarken toprak ve suya az zarar verelim dediğimiz diş fırçasına.

Sıfır Çöp Adım  #10: Plastik Diş Fırçasından Kurtul 

Plastik pamuklu çubuklar gibi nadiren alınan (zaman harcanan) bir başka ürün de diş fırçaları. Bu yazıyı yazarken, en yakın markete girip plastiklerinin ne olduğuna baktım. Bir kısmının PETE olduğunu görünce çok şaşırdım. PETE, daha önce yazdığım gibi, temizliği mümkün olmayan bakteri üreten bir plastik. Bu bakımdan diş fırçasında oldukça tehlikeli. 
Zaten diş fırçaları farklı tipte plastiklerden oluştuğu için (sapları ve kılları) tam olarak geri dönüştürülemeyen ürünler kategorisine giriyor. 
Plastik ve bambu diş fırçası karşılaştırması
Plastik ve bambu diş fırçası
Diş fırçası, pamuklu çubuk gibi nadiren alınan (yaklaşık 3-4 ayda bir) bir ürün. Dolayısıyla iyi bir ürünü az zahmete girerek alacaksınız. 

Yerine ne kullanılabilir?

bambu diş fırçaları
bambu diş fırçaları örnekleri

Yerel ekolojik pamuklu çubuk varken, yerel ekolojik diş fırçası yok. Bu bambu diş fırçaları ekolojik ve havalılar; ancak yerli bir girişim beklemiyor değilim. 
Ayrıca çanta tipi ekolojik diş fırçası da yok. Bunun için kendime çocuk diş fırçası alarak çözüm buldum. 
*
Buradan yetkililere ve girişimcilere sesleniyorum.
-Çok biliyorsan sen yapsana desene.
Utku,
@kentteekolojikhayat

Sıfır Çöp Adımlarının hepsine bakmak için buraya lütfen.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.