Kısa kısa

Kompost Nedir?

Kompost Nedir?

Kompost (compost) kelime anlamı olarak çürümek demektir. Son zamanlarda trend olan anlamıyla çürümüş organik gübre anlamındadır. Trend diyorum; çünkü Anadolu'da yıllar yılı kompost, gübre olarak zaten hazırlanır. Gübre, yalnızca hayvansal atık ile olmaz, bitkisel atıkla da olur. 

Kolay kompost nasıl olur?

Yeşil ve kahverengi içeriklerin olabildiğince küçük parçalara ayrılıp hava alan (delikli) bir kapta toprakla karışmasıyla oluşur. Kahverengiler, yeşillerin iki katı kadar olmalı. Çiçek sular gibi, sulamaya devam ederiz. İçeriğine göre değişir ancak 1-3 ay arası kompostumuz hazır olur. 

Yeşil ve kahverengi içerikler nelerdir? 

Yeşil (ıslak) içerik: meyve kabuğu, yumurta kabuğu, pişmiş (ve soğumuş) yemek, bozulmuş yemek, darı koçanı, yeşil yapraklar, kullanılmış kahve, yeşillik sapları, soğan kabuğu, çay artığı, ekşimiz peynir, ekşimiz süt,..
Kahverengi (kuru) içerik: kuru yemiş kabuğu, yumurta kabuğu, kullanılmış peçete, kağıt torba, solmuş yapraklar, kağıt, kullanılmış pizza kutusu, karton bardak,..

Kompost nerede kullanılır? 

Kompostlu toprağı diğer topraklarla karıştırıp evdeki çiçeklerle de kullanabiliriz. 

Dikkat edilmesi gerekenler: 

  • Yeşil içerik azot, kahverengi içerik karbon için kullanılır. Ve karbon miktarı azot miktarının iki katı olmalı. Eşit olursa, kötü bir koku olabilir. 
  • Limon, portakal gibi çok asitli meyveleri kullanmamaya özen gösterin. 
  • Plastik gibi organik olmayan atıkları da kullanmayın.
  • Karton bardaklarda, çay poşetlerinde, yumurta kutularında genellikle plastik kullanıldığı için bu ürünleri koymamak, hatta hiç hayatımız boyunca kullanmamak gerekir. 
Kompost konusunda ahkam kesebilecek biri değilim. Yazıyı yazmaktaki amacım, zaman zaman referans gösterecek olmam.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.