Kısa kısa

Sıfır Çöp Adım #8: Pamuklu Plastik Çubuktan Kurtul

Tek kullanımlık plastik ürünleri bırakmak her ne kadar büyük bir etki yaratsa da, kullanmayı bırakmak kolay değil. Bu nedenle 3-4 ayda bir alınan, sadece alırken dikkat edilmesi yeterli olacak bir ürünle devam edelim:

Sıfır Çöp Adım #8 Pamuklu Plastik Çubuktan Kurtul

Kulak temizleyici olarak tasarlanan ancak makyajda ufak sorunları kurtarmak, tezgahta ince yerlere girmek, krem sürmek vs işleri de gören, her banyoda artık mutlaka bulunan, doktorların kulakta kullanmayın demesine rağmen bırakılamayan bir ürün: pamuklu çubuk. Burada size aman kullanmayın demeyeceğim, beni aşar; sizin ve çevreniz için alternatifini göstereceğim. 
Plastik ve kağıt pamuklu çubuk
Plastik ve kağıt pamuklu çubuk
Justin Hofman'ın ödüllü fotoğrafını da hesaba katarsak, bizim için için küçük, toprak ve su için büyük bir adım olacaktır.  
Justin Hofman
Bu fotoğrafı sindirdiyseniz, devam ediyorum. Aslında bu adım diğer adımlara göre daha kolay adapte olunabilecek bir adım gibi geldi bana. Pamuklu çubuk, sıkça satın alınan bir ürün değil; raf ömrü çok uzun, alternatifleri de artık her yerde satılıyor. 

Yerine ne kullanılabilir?

  • Kağıt çubuk
  • Ahşap çubuk

*
Birazcık dikkat ederek çubuğun maddesini anlayabilirsiniz. Bu yazıyı yazmaktaki amacım, üzerine düşünmeye fırsatımız olsa, elbette ki değiştirebileceğimiz ve değiştirilmesini talep edeceğimiz bir ürün olması. Güzel örnek: Geçtiğimiz yaz İngiltere'de bir plajda sadece bir günde 10 binin üzerinde plastik pamuklu çubuk toplanması ve bunun üzerinde başlatılan kampanya üzerinde Johnson&Johnson firması kampanyaya, pamuklu çubuklarda artık doğada kolay çözünen ve çözünürken de zarar vermeyen kağıt ile yapacaklarına dair cevap verdi. Ayrıca Fransa 2018'den itibaren plastik pamuklu çubuk ürünlerin satışını yasakladığı açıkladı. 
Bir taraftan da şu sıralar geçtiğimiz yıl yatırımını alan Eeears markası ile çok kullanımlı medikal bir kulak temizleyici de piyasaya sürülecek. Onu da heyecanla bekliyorum. 

*Bu yazıyı yazarken arama motoruna cotton swabs yazdım ki, Dünya ne yapıyor, azıcık bilgim olsun. Gördüm ki görsellerin çoğu ahşap çubuktan. Buna özellikle yeniden bakacağım. 
*
Başka bir kulak temizleyici mümkünhenuehre
Utku,
@kentteekolojikhayat

Sıfır Çöp Adımlarının hepsine bakmak için buraya lütfen.


    Hiç yorum yok:

    Blogger tarafından desteklenmektedir.