Kısa kısa

En İyi Diyet -Hala Çok İddialıyım

Çok kişisel blogumda En İyi Diyet Ambalajlı Ürünlerden Kurtulmak başlıklı bir yazı yazmıştım. Aradan üç sene geçmiş, şöyle göz gezdirdim, Utku'daki değişikliklere baktım. 
Önce şöyle alalım. Sonra geri gelin.
Hala çok iddialıyım. Renklendiricili, kıvam arttırıcılı, şenlendiricili, keyiflendiricisi o ambalajlı ürünler aslında tahmin ettiğinizden çok kötü kalpli. 
Ambalajlı ürün nedir?
Gazlı / gazsız paket içecekler, yağlı / yağsız yoğurtlar, kakaolu fındık kremaları, meyveli sütler, bisküviler, cipsler, şekerlemeler, pudingler, mısır gevrekleri, paketli fındıklar vs paketin içine konmuş, içindekiler kısmını anlayamadığımız her gıda. 
*
Ambalajlı ürünlerden kurtulmak, size ne kazandıracak?
  • Kilo vermenizi sağlayacak. 
Ambalajlı ürünlerden kurtulmanın kilo vermenizi sağlayacağında o kadar iddialıyım ki, başka hiçbir diyete ihtiyacınız olmadığını eklemeliyim. İstediğiniz kadar peynir, zeytin, et, yumurta, balık, yağ, meyve, sebze, bal, pekmez yiyin. Belirli pratiklerle doğal her ürünü yiyebilirsiniz. 32 beden pantolondan 26 bedene bu sayede indim.
Light yoğurdun da ambalajlı ürün olduğunu unutmayın. Az yiyin değil, hiç yemeyin. Listesinde light yoğurt veren diyetisyeni de dikkate almayın. Light ürün güzellemesi yapan hiçbir diyetisyenin kilo kaybettirdiğini, kaybettirse de kilo kaybının kalıcı olduğunu görmedim. 
  • Gıdaya ayırdığınız masrafınızı çok azaltacak. 
Bu maddede de bir o kadar iddialıyım. Herkes iyi beslenmenin çok pahalı olduğunu söylüyor; ama ben daha az para harcamaya başladım. Elimde karşılaştırmalı bir liste var. (Kanıtlarımla geldim) "İyi beslenmek pahalı mı?başlığı altında yazacağım. 
  • Daha sağlıklı, daha enerjik olacaksınız.
Yakın zamanda birtakım kontroller yaptırdığım için rahatça konuşuyorum, tüm sayılar normal. Ayrıca cildimde ufak tefek bulduğum egzamalar bitti, tırnaklarım kırılmamaya başladı, saçlarım bile daha hızlı uzuyor. 

  • Daha lezzetli yiyecekler yiyeceksiniz. 
Kahvaltımın olmazsa olmazı sandığım, yedeğinin yediğini tuttuğum, mutluluk (!) kaynağı denilen kakaolu fındık kreması artık bana yalnızca kötü yağı hatırlatıyor. Siz hiç adaçayı balı yediniz mi?

  • Çöp üretmenizi engelleyecek. 
Ay resmen en sevdiğim madde. Ambalajlı ürün tüketmezseniz, ambalaj üretmezsiniz. Bakın çok basit.
Ambalajlı ürünleri tüketmeyi nasıl bırakırsınız?
Ben peyderpey bıraktım. Gözüme takılan bir ürünü, kendime verdiğim bir süre hiç tüketmedim. Sonra unuttuğumu fark ettim. Mesela her gün meyveli yoğurt tüketiyorsanız, 21 günü meyveli yoğurtsuz geçirin. Bir anda bırakmanız hiç kolay olmayacak; bir hafta sonra yeniden başlarsınız, hiç işe yaramaz.  
*
Üç sene evvelki Utku'ya sesleniyorum: Ambalajlı ürün kategorisine katmayacağım çok lezzetli bir makarna buldum. Ayrıca içinde endüstriyel şeker olduğu için reçel de yemiyorum artık. Lavanta balı, kekik balı, beyaz dut pekmezi, şekersiz badem kreması yiyorum. Nefis kokulu ballarda da, leziz bademlerde gıdama hakim oluyorum. Kimin, nasıl ürettiğini biliyorum; hem benim için, hem onun için en adil fiyattan alıyorum. #GıdaEgemenliği.  Üç senede neler değişti Utku. 

2017'deki Utku

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.