Kısa kısa

Çamaşır makinesinde sabun cevizi nasıl kullanılır?

Evi zararlı kimyasallardan uzak tutma çabalarımın önemli bir bacağı, yaptığı en önemli şeyin temizlik hissi vermek olan temizleyicilerden kurtulmak oldu. Doğruyu söylemek gerekirse, çok da temizlik kafasında biri değilim. Temizlik yapmak, benim kıymetli zamanımı ayırmam gereken bir aksiyon değil. 
Bu nedenle temizlik, alışveriş esnasında da, temizlik esnasında da zamanımı olabildiğince az almalı. Sabun cevizi tanışmam, beni bu konuda çok rahatlattı. Aldığım sabun cevizlerinin üstüne bir daha almama gerek kalmadı. Hazırladığım kese, kazanın içinde kalıyor, her yıkamada deterjanı düşünmüyorum. Sabun gibi bilumum ürünü de bir kez yapıyorum, bir-iki ay idare ediyor. Peki nedir bu sabun cevizi?
Sabun cevizi
Çamaşır makinesinde sabun cevizi nasıl kullanılır?

Sabun Cevizi Nedir?

Sabun cevizi Uzak Asya'da yüzyıllardır yerli halkın her nevi temizlik için kullandığı bir meyve. Meyvenin kurutulup çekirdeğinin çıkarılması ile kullanılıyor. Doğrudan kullanıldığı gibi, belirli işlemler sonunda da kullanılabilir.
Ağacında sabun cevizi

Sabun Cevizi Nasıl Kullanılır?

Türkiye'de satılan sabun cevizleri küçük bir kese ile gönderiliyor. Bu keseye koyacağınız 6-7 sabun cevizi tanesini çamaşır makinenizi kazanına çamaşırlarınızda birlikte atarak çamaşırlarınızı, ek işlem olmadan yıkayabilirsiniz. Çamaşırlarınız, herhangi bir yumuşatıcı kullanmanıza gerek duymayacağınız kadar, yumuşak oluyor. 
Doğrudan kullanım dışında içme suyu içine koyacağınız sabun cevizlerini haşlayarak, oluşan suyun için aromatik yağlar ekleyerek, sıvı el sabunu, şampuan, vs temizleyiciler de yapılabiliyor. 
*

Çamaşır Makinesi Temizleyici / Deterjanı Yerine Sabun Cevizi

Uzun bir süredir pamuk kesenin içine koyduğum 6-7 sabun cevizini tanesini, çamaşır makinesi kazanına çamaşırlarla birlikte atıyorum. Sabun cevizi kabukları her yıkamada biraz daha eriyor. Yaklaşık 4-5 yıkamada kese içindeki sabun cevizleri bitiyor. 
Sabun cevizi kesesi
Temizliği ile ilgili hiçbir sorun yaşamadım. Lekeler için de durum aynı. Bildiğiniz gibi, leke zaman ve sıcaklıkla sabitlenir. Buna dikkat ederek yıkadığımı eklemeliyim. Deneyimlemedim ama evde köpek, kedi besleyenler sabun cevizinden çok memnun olduklarını söylüyorlar. 

Benimse çok hassas ve kuru bir cildim var; sabun cevizinin cildime iyi geldiğini söyleyebilirim. Geçen kışı daha iyi atlattım. 
*

Başka faydası var mı?

  • Yumuşatıcıya ihtiyaç duymuyor. 
  • Ambalaj üretmiyorsunuz. Sıfır çöp nedir?
  • Deniz zehirli atık salmıyorsunuz. Zehirsiz ürün nedir?
  • Hayvanlar üzerinden deney yapmıyorsunuz. Zulümsüz ürün nedir?
  • Sıkça karşılaştığım cilt sorunlarını yaşamamaya başladım.
  • Alışverişe ayırdığım zamanım bana kaldı. 
*
Başka bir temizlik mümkün.
Utku

*Yazı renkikindileri.com'dan alınmıştır. 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.