Kısa kısa

Ambalajda Etiket Okuma

"Sıfır Çöp güzel de, nereden başlamam gerekiyor? Cam çok ağır, alternatifi yok mu? Plastiği hiç mi kullanmamalıyım? Strafor plastik mi? Ben atmıyorum ki, yeniden kullanıyorum." gibi bir sürü argüman ve soru için güzel bir cevap olur diye düşünerek: "Etiket okuyalım, okutalım" köşemiz
Plastik sembolleri

1. Polyethylene terephthalate (PET veya PETE)

Bildiğimiz pet şişe. Su şişesi, gazlı içecek şişesi, gargara şişesi genellikle PETE 'den yapılıyor. Gıdaya temas etmesi ile zarar vermez, ancak hiçbir durumda yeteri kadar temizlenmediği için ikinci kez kullanılması önerilmez, kötü bakteri biriktirir. Tek kullanımlıktır. Geri dönüştürülmesini kolaydır; ancak çok kullanıldığı ve doğada 450 yılda çözüldüğü için toprağa ve suya epeyce zarar verir. Greenpeace'nin Coca Cola'nin tek kullanımlık şişelerine karşı yürüttüğü kampanyanın nedeni budur. 
*

2. High-density polyethylene / Yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE)

Güvenli plastikler kategorisindedir. BPA içermez. Gıda için uygundur. Bulaşık makinesinde ve mikrodalgada kullanıma uygundur. Yoğurt kapları, süt kutuları, yüzey temizleyici kaplar, şampuan kapları, plastik poşetler genellikle HDPE'dir. Plastik poşetler hariç kolayca geri dönüştürülür. 
*

3. Polyvinyl chloride (V veya PVC)

Gıdada kullanılmaz, içindeki zehirli kimyasalı gıdaya bulaştırır. Cam temizleyici kapları, tesisat boruları, siding ürünleri, duş perdeleri genellikle PVC'dir. Geri dönüşümü epeyce zordur. 
*

4. Low-density polyethylene /Düşün yoğunluklu polietilen (LDPE)

Güvenli plastikler kategorisindedir. Gıda için uygundur. Bulaşık makinesinde ve mikrodalgada kullanıma uygundur. halı, cd kabı, diş macunu gibi tüpler genellikle LDPE'dir. Geri dönüşümü kolay değildir. 
*

5. Polypropylene / Polietilen (PP veya PE)

En güvenli plastiktir. Gıda için uygundur. Bulaşık makinesinde ve mikrodalgada kullanıma uygundur. Pipet, ketçap şişesi, ilaç şişeleri genellikle PP'dir. Kolayca geri dönüştürülür. 
*

6. Polystyrene ve Styrofoam / Strafor (PS)

Özellikle sıcakla temas ettiğinde yüksek sağlıklı riski içerir. Kahve bardaklarında, yemek kaplarında, tek kullanımlık kaşık, çatal, bıçaklarda kullanılan plastiktir. Geri dönüşümü epeyce zordur. Doğada 2 milyondan fazla zamanda yok olur. 
*

7. Other / Diğer

Diğer altı plastikten olmayan her plastik için kullanılan semboldür. İçinde BPA gibi zararlı kimyasalların olup olmadığını anlamak için ayrıca bilgi olur. Güneş gözlüğü, biberon örneklerdir. Genellikle geri dönüşümü zordur. 
*
Verdiğim örnekleri bilerek ve isteyerek "genellikle" ile sınırladım. Ambalajın arkasındaki işarete göre değerlendirmenizi öneririm. 

Gördüğünüz gibi, hayatınızdan ilk önce tehlikeli, zor geri dönüşen ve uzun yıllar çözülmeyen ham madde olduğu için PS'yi (strafor) ve PETE'i çıkarmanızı öneririm. Sıfır Çöp'e buradan başlayabilirsiniz.
Sıfır Çöpçülük
Utku,

Fotoğrafları https://dustbowl.wordpress.com/2008/06/14/know-your-plastic-recycling-number/ 'den aldım. 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.