Kısa kısa

Sıfır Çöp Adım #1: Karton Bardaktan Kurtul

Üzgünüm kahveciler, çok sevdiğiniz zincir kahveci karton bardağı doğada çözünmediği gibi geri de dönüşmüyor.

Sıfır Çöp Adım #1 Karton Bardaktan Kurtul

Kullan-at'ın en iyisi bile, yenilen kullanılabilir ürünlerden iyi değil. Straforun sıcağa temas ettiğinde toksik madde yaydığını artık hepimiz biliyoruz. Üstelik 2 milyon yıldan daha fazla sürede çözünüyor, çözünürken de toksik madde yaymaya devam ediyor. 
Strafor ve karton bardak kaç yılda çözünür
Strafor ve karton bardak
Peki karton bardaklar? Karton bardaklar sadece karton mu? Değil. Dışı sıcağa maruz kalmamız için karton, içi içeceği sızdırmaması için plastik. Bu da karton görünümlü bir kahve bardağın çözünmesini bin yıla çıkartıyor. Her plastik gibi çözünürken toprağa ve suya da zarar veriyor. 
Kullan-at kağıt bardakların kullanımı ile güzel bir yazı:
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz, “1 ton kağıt üretmek için ortalama 10-17 ağaç kesilmesi gerektiği göz önüne alınırsa kağıt bardak için senede 500 bin ağacı, çok değil 3 sene sonra ise Belgrad Ormanı kadar ağacı yok ediyoruz” dedi.
Yeşilist "Geri dönüşümlü kağıt bardaklar geri dönüşmüyor" yazısından

Yerine ne kullanılabilir?

Karton bardaklar öyle çok hayatımıza girdi ki; mekanda otururken bile karton bardakla alıyoruz. Halbulki hemen hemen her mekanda cam, seramik, vs bardaklar da var. 
En iyisi her zaman yeniden kullanılabilir ürünler. Evde cam, seramik, hatta toprak. Sokakta ise kişisel bardaklar.  
Kişisel bardaklarda içinin çelik olmasına özen göstermenizi öneririm. Sıcak ile temas ettiğinde strafor ile bir risk alüminyumda da var. 

Tchibo termos bardakStanley termos bardak

Çok daha havalı bir termos bardak edinebilirsiniz. Baristaya kendi bardağınızı uzatın.
Bunu da bi' düşünün.
Utku
@kentteekolojikhayat

Sıfır Çöp Adımlarının hepsine bakmak için buraya lütfen.

2 yorum:

 1. Starbucks dünyada en çok bu çöpü üreten kahveci. Çığ gibi büyüyor gittikçe ne yazık ki. Ve herkes kağıt bardak zannediyor. Kapsüllü kahve makineleri de ayrı dert, ayrı çöplük.
  Bu tip kahvecileri kullanmadığım için bilmiyorum, uygulama var mı yok mu bizde. Avrupa`da kendi fincanını götürürsen 20 cent gibi bir indirim bile alınıyor diye okumuştum bir yerde.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Türkiye'de yok. Bardak / ambalaj isteme ve para ya da puan ile teşvik etme, tüm markaların üzerinde çalışması gereken bir konu bence.
   Kapsüllü kahve makinecilerin bir kısmı boş kapsülleri geri topluyor ve geri dönüştürüyor. Nespresso bunun çok iyi bir örneği. Sadece bu nedenle bile tercih nedeni olmalı.
   Sevgiler,
   Utku

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.