Kısa kısa

Sıfır Çöp Adım #2 Plastik Poşetten Kurtul

Ömrü yalnızca 12 dakika olan plastik poşetlerden kurtulma zamanımız gelmedi mi?
*

Sıfır Çöp Adım #2 Plastik Poşetten Kurtul 

Plastik poşet ve kese kağıdı kaç yılda çözünür
Plastik poşet ve kese kağıdı
Sağlıklı beslenmek için satın aldığımız elmayı, eve geldiğimizde içinden çıkarıp çöp poşeti yaptığımız o plastik poşet var ya; o poşet çarkları bozduğu için %1 ihtimalle geri dönüşüyor, %99 ihtimalle doğada (ortalama) 1.000 (bin) senede çözünüyor. Yani plastik poşetler geri dönüşmüyor. Çözünürken de toksik madde bırakıyor. O toksik madde toprağı ve suyu zehirliyor. O su ile sulanan, o toprakta yetişen elma ne kadar zehirsiz olabilir. En iyisi o plastik poşetin üretilmesine hiç neden olmamak. 
Parçalanmış görünse de, gözle görünmeyen mikroplastikler doğada kalıyor. Ve toprağı, suyu ve havayı zehirlemeye devam ediyor.

Yerine ne kullanılabilir?

 • Alışverişte tüketici olarak bez çanta, file, bez kese ve hasır çanta kullanabiliriz. Elimizi, cebimizi, çantamızı kullanabiliriz. Yeniden kullanılabilir bir ürün kullanmamız ile, zaten büyük ölçüde kullan-at plastik poşeti engelleyeceğiz. Aynı zamanda satıcının da kese kağıdı vermesini, belediyenin bu şekilde yönlendirmesini talep edebiliriz. 
Kağıthane'nin alışveriş çantası
Kağıthane'nin alışveriş çantası
 • Gıda israfını önlediğimizde ve kompost yaptığımızda sonuçta çöpü sıfırladığımızda böyle bir sorunumuz kalmayacak ama o zamana kadar, nişasta gibi ham maddelerden çöp poşeti kullanabiliriz. Kısa sürede ve toksik madde bırakmadan çözünüyor. 
Zaten plastik poşet, çok çirkin görünüyor. Hala plastik poşet kullandığınıza inanamıyorum.  
Siz bi' düşünün. 
Utku,
@kentteekolojikhayat

Sıfır Çöp Adımlarının hepsine bakmak için buraya lütfen.

2 yorum:

 1. Hala nasıl kullanıyorlar ben de anlamıyorum. Bunu zaman zaman yazarım, hatta en son yazımda da Almanya`da da hızla yayılan ambalajsız ürünler satan dükkanlardan bahsettim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çöpü azaltmadığımız gibi geri dönüştürmüyoruz da maalesef. Turkiyede geri dönüşüm oranı %1 mis. Muazzam bir israfa da neden oluyor bu durum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.