Kısa kısa

Kozmetikte Etiket Okuma

Özellikle ABD'de başlayan ve müthiş bir saygı ile karşıladığım #SıfırÇöp dalgası ile ben de uzun süredir eve ambalajlı ürün almayarak ve gıda/ürün tasarrufu yaparak evden çöp çıkarmıyorum, daha doğrusu çıkarmamaya çabalıyorum; ancak referans alabileceğimiz tüm dokümanlar global olduğu için yerele uydurmak bir hayli zor oluyor. 
Örneğin Hindistan cevizi yağı, güzel kokuyor, kolay taşınıyor, 20 SPF korumalı, iyi bir bağlayıcı, vs ancak memlekette üretilmiyor. Bir Hindistan cevizi yağı kilometrelerden geçerek size geliyor. Üreticiye dokunamadığımız için hangi koşullarda üretildiğini de takip edemiyoruz. Dolayısıyla aldığımız yağın ekolojik (doğal veya organik de diyebilirsiniz) olduğunu ancak varsayabiliriz.
Bu ve buna benzer bir sürü sebepten dolayı etiket okumayı öğrenmemiz, daha bilinçli bir tüketici olmamız önemli.

Denek Hayvan Kullanılmayan Sertifikalar

Görsel: http://www.crueltyfreekitty.com/ 'dan.
CCIC & BUAV: http://www.leapingbunny.org/
PETA: https://www.peta.org/
Choose Cruelty-Free: http://www.choosecrueltyfree.org.au/
Markalar bu bağımsız organizasyonların denetlemesini isteyerek, denetlemenin uygun koşulları sağlaması durumunda sertifikalarını alıyorlar ve logolarını ambalaja basmaya hak kazanıyorlar. 
Bu logolar dışında samimiyetle hazırlanmış çokça logo var; ancak resmi olarak sertifika logosu olmadığını eklemek gerekir.

Bitkisel İçerik Sertifikaları

NaTrue Sertifikası

Markaların etik ambalajlamasını takip ederek, göstermelik birkaç ürününü denetlemelerini engelliyor. %75 ürünün üstünde denetleme koşulu olan, benim de en çok karşılaştığım Belçika menşeili doğal kozmetik sertifikası. http://www.natrue.org/

BDIH Standard (International Organic and Natural Cosmetics Corporation)

Almanya menşeili. Yalnızca organik tarımdan elde edilen bitkisel içeriğin ham madde olarak kullanım koşullu standart.
http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de

Eco Garantie

Ekolojik duyarlılığı ve ekonomik dengeleri göz önünde bulunduran Belçika menşeili organizasyon. Memlekette de satılan çokça ev temizlik ürününde bu logoyu görmek mümkün.
http://www.ecogarantie.eu/

CosmeBio

Çevre dostu, organik, doğal ürün garantisi koşulu olan Fransa menşeili sertifika programı. 
http://www.cosmebio.org/

Ecocert Sertifikası

Memlekette de temsilciliği bulunan Ecocert, organik tarımı destekliyor. Ürünlerin içeriğinin en az %95 organik tarımdan elde edilme koşu var.
http://www.ecocert.com/

NPA Sertifikası

ABD menşeili doğal ürünleri koşullu bir sertifika.

Vegan Ürün Sertifikası

İngiltere menşeili. Vegan yaşam koşullarına uygun olarak hayvanlardan elde edilen hiçbir ham maddenin ürünün içinde olmama koşulunu arıyor.
https://www.vegansociety.com/

Vegan Ürün Sertifikası

ABD menşeili, vegan sertifika veren bir başka kuruluş.
http://vegan.org/

Bu logoların bulunduğu ürünleri kullanarak Türkçe ve net fontlarla yazmamaya özen gösterdikleri içindekilerden kurtulmuş olacaksınız. (Parabenler, alkol, kurşun,alüminyum, vs)

Raf Ömrü Uyarısı


Her kozmetik ürününde bulunan ancak hiç dikkat edilmeyen bir başka uyarı ise dayanıklılık zamanı. 30 aydan daha kısa raf ömrü bulunan ürünlerde kum saati ve raf ömrü süresini bildiren bir logo bulunur. Belirtilen süreyi aştığı durumda kullanılmaması önemli. (12M: 12 ay demek)


Kozmetik ürünlerin etiketlerini okumak epeyce zor. Ben olabildiğince az ürün kullanmaya, kullandığım ürünün ise yenebilir olmasına çaba gösteriyorum. Kendim elde edemiyorsam (ya da üreticiye ulaşamıyorsam) bu logolu ürünleri güvenle tercih ediyorum.
Utku,

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.