Kısa kısa

Cruelty Free / Zulümsüz Ürün Nedir?

Cruelty free / zulümsüz ürün nedir? 

Hiçbir aşamasında hayvanların denek olarak kullanılmadığı, hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürünler demek. Bu aşamalar ham madde üretimi de olabilir, ürün üretimi de.  Marka üretimini kendisi yapıyor ve bu üretimi zulümsüz yapıyor olabilir, temin ettiği ham madde üretiminde de zulümsüz üretimi de garanti etmeli. 
Cruelty free logoları
Cruelty free logoları

Hayvanlar neden denek olarak kullanılıyor? 

Ürünleri kullananlarda alerji, vs yapmaması için analizde kullanılıyor. 

Peki bu testlerde tek çare hayvanların denek olarak kullanılması mı? 

Hayır, insan dokusuna benzer başka dokularda da aynı testler yapılabilir. 

Neden diğer dokular değil de, hayvanlar kullanılıyor? 

Çünkü çok daha ucuz. 

Hangi ürünlerde denek olarak olarak kullanılıyor? 

Renkli kozmetik (maskara, allık, ruj, vs), cilt bakım ürünleri (gece kremi, el kremi, vs), güneş kremleri, saç bakım ürünleri (şampuanlar, jöle, vs) ağız bakım ürünleri (gargara, diş macunu,vs) ve bir sürü başka üründe. Aslında zincir marketlerdeki -neredeyse- tüm ürünlerin üretim sürecinde hayvanlar denek olarak kullanılıyor. 

Niye hayvanların denek olarak kullanılmasına karşı çıkıyorum? 

Benim kirpiğim daha siyah olacak diye bir hayvana zulmedilmesine göz yumamam. 

Zulümsüz ürünleri bulmak kolay mı? 

Kozmetikte, cilt bakımında, kişisel bakımda ve renkli kozmetikte zulümsüz ürün bulmak artık çok kolay. Markalar üretim sürecinde hayvanları denek olarak kullanmadıklarında bunu bir pazarlama olarak da görüp özellikle bilgi veriyorlar. Bir marka bu bilgiyi bilerek saklamaz. Alışverişinizi biraz özenli yaparsanız, hayvanlara zulme ortak olmazsınız. 

Zulümsüz ürünler işe yarıyor mu? 

Nedense bu ürünleri kullanmaya başladığımda "işe yaramayacak ürünler kullanacağım ama neyse" diyordum; ancak gördüm ki, oldukça nitelikli, hatta daha iyi ürünler piyasada var. Özellikle vegan hassasiyetinden dolayı, ürün denemesi bloglarının bir kısmı zulümsüz ürünlerden özellikle bahsediyor. Bu blogları takip edebilirsiniz. (Bir örnek isterseniz: http://www.makyajaynam.com/

Zulümsüz ürünleri anlamamın bir yolu var mı? 

Evet var, gıda egemenliğine az da olsa erişebilsek de, gıda dışı egemenliğinde yolun çok başındayız. Üreticiye doğrudan dokunmamız, sorularımızı sormamız mümkün olmadığı gibi,  bu sorulara doğru cevaplar alacağımıza inanmak da çok zor. Bu nedenle birtakım sertifika sistemleri denetleme konusunda bize yardımcı oluyor. (Yukarıdaki logoları gördüğünüz markaların cruelty free sertifikası aldığını bilebilirsiniz. 

Zulümsüz ürün yapmanın bir yolu var mı? 

Evet. Doğal malzemelerden ve yerel çözümler üretmek mümkün ve çok kolay. Üstelik çok daha uygun fiyatlı oldukları gibi, ambalaj üretmemenizi de sağlayacaklar. Bu blogun nedenlerinden birisi de evde yapılabilecek ürünleri paylaşmak. 
*
Bir marka zulümsüz üretim hassasiyetine sahipse, büyük ihtimalle doğada çabuk çözünen ve zarar vermeyen bir ambalaj ve doğal içerik de düşünmüştür. Zulümsüz ürün alışverişiniz size diğer konularda da yardımcı olacaktır. Ürününüzü seviyor ve vazgeçemiyorsanız, bu deneylerden vazgeçmesine talep edin. Hassas tüketicilerin birikmesine karşı koyamayacaklardır. 
*
Hayvanlara işkence edilmesine izin verme, 
Utku
Yazı http://www.renkikindileri.com/'dan alındı.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.